Rząd zapowiada nowy projekt w sprawie składek na ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie umowy-zlecenia mają zostać oskładkowane – podał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).
Minister zapewnia, że resort niedługo przedstawi propozycję ustawy regulującej tę kwestię.
"Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Wyrównałoby także warunki konkurencyjne na rynku" – tłumaczy minister Szwed.
Jednocześnie zapewnia, że obecnie w grę nie wchodzi ozusowanie umów o dzieło.
Zmiany
O tym, że rząd zamierza w pełni oskładkować umowy-zlecenia pisała niedawno "Rzeczpospolita". Zmiany mogą oznaczać dodatkowy koszt dla firm w wysokości nawet 2,5 miliarda złotych.
Jak podawała "Rz", wyższe składki przedsiębiorcy zapłacą od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach-zleceniach lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.
W myśl obecnie obowiązujących przepisów, jeśli z pierwszej umowy opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc.
Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.
Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock