Ukraińcy wybierają Polskę. Inne kierunki daleko w tyle

Z kraju

Jacek Piechota o ukraińskich pracownikachTVN24 BiS
wideo 2/2

Siedem procent Ukraińców chce na dłuższy okres opuścić kraj, a najwięcej z nich wiąże swoją przyszłość z Polską - wskazują wyniki sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Ci, którzy chcą wyjechać za granicę, planują podjęcie tam pracy, nauki albo przeprowadzkę na całe życie. Spośród nich 62 proc. poczyniło już konkretne kroki w tym kierunku. Porzucać ojczyzny nie zamierza 86 proc. Ukraińców, 6 proc. się waha.

Polska na czele

Najwięcej respondentów wybiera się do Polski - 36 procent. Kraje wybierane w następnej kolejności to Czechy i Niemcy (12 i 11 proc.), Rosja (7 proc.), Stany Zjednoczone (6 proc.), Włochy (5 proc.) i Francja (2 proc.). Chęć wyjazdu deklaruje 11 proc. mężczyzn i 4 proc. kobiet. W grupie młodych ludzi w wieku 18-29 lat wyjechać chce 15 proc., w wieku 30-44 lat - 10 proc., a w wieku 45-59 lat - 6 proc. Natomiast ludzie w wieku powyżej 60 lat wyjeżdżać z kraju nie chcą. Wśród deklarujących chęć wyjazdu 20 proc. poszukuje za granicą pracy, 15 proc. to studenci, 14 proc. to samozatrudnieni, a 1 proc. stanowią emeryci. Najwięcej ludzi planujących wyjazd mieszka na zachodzie Ukrainy - 11 proc. W centrum, na południu i wschodzie jest ich 6 proc. Najmniej w obwodach Donbasu - 2 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 3-20 kwietnia na grupie 4005 osób w 110 miejscowościach Ukrainy prócz zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. W obwodach ługańskim i donieckim sondaż przeprowadzono wyłącznie na terytoriach kontrolowanych przez Kijów; część tych obwodów zajęta jest przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Autor: ps/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock