Tysiące wniosków o zwroty za wycieczki, które się nie odbyły. Ministerstwo podało dane

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Złożono ponad 66 tysięcy wniosków o rekompensaty za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii COVID-19. Turyści domagają się zwrotu ponad 205 milionów złotych - podał resort rozwoju, pracy i technologii. Dodał też, że wnioski o pomoc złożone przez organizatorów turystycznych mają wartość około 210 milionów złotych.

MRPiT dodało, że blisko 200 organizatorów turystycznych złożyło ponad 2 tys. wniosków biur podróży odnośnie 70 tys. podróżnych. Wnioski o pomoc do ZUS opiewają na 26 mln zł.

Wnioski o rekompensaty składane przez turystów oraz wnioski o pomoc dla branży składane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wypłaty będą udzielane za pośrednictwem Turystycznego Funduszu Zwrotów.

Resort podkreślił, że jest to bilans pierwszych tygodni obowiązywania tzw. tarczy turystycznej.

- Obowiązująca od października tarcza turystyczna wprowadziła szereg korzystnych zmian dla branży turystycznej. Dodatkowo w październiku weszła w życie ustawa, która przewiduje przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego dla agentów turystycznych - wskazał wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Formy wsparcia

Ministerstwo przypomniało, że w tarczy turystycznej znalazły się formy wsparcia dla branży, w tym zwolnienie ze składek ZUS i innych, należnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 31 września 2020 r. (m.in. hotelarze, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni).

Tarcza przewiduje ponadto uproszczenie zasad dotyczących świadczenia postojowego dla agentów turystycznych, czy dodatkowe postojowe m.in. dla transportu lądowego.

Tarcza pozwoliła też na powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który daje organizatorom turystyki oraz podróżnym możliwość ubiegania się o wypłatę na rzecz podróżnych pieniędzy wpłaconych na poczet imprez turystycznych, które nie odbyły się w w związku z wybuchem epidemii COVID-19.

Reguluje też powstanie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który w przyszłości ma wspierać organizatorów turystyki w sytuacjach podobnych do obecnego kryzysu.

"Jest ona jedną z najbardziej poszkodowanych"

- Jesteśmy w stałym kontakcie z branżą turystyczną. Mając świadomość tego, że jest ona jedną z najbardziej poszkodowanych wskutek obecnego kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, sukcesywnie oferujemy jej kolejne formy wsparcia ze strony polskiego państwa - podkreślił wicepremier Gowin.

Resort dodał, że od 15 października ZUS, na mocy tarczy turystycznej, umorzył składki na łączną kwotę ponad 23 mln zł. Wypłacił też przedstawicielom branży turystycznej świadczenia postojowe o wartości ponad 3,5 mln zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości