Prawie 18 milionów na nagrody w państwowej telewizji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
Press
Scheuring-Wielgus: TVP jest od sześciu lat sztabem wyborczym albo PIS, albo Andrzeja DudyTVN24
wideo 2/5
TVN24Scheuring-Wielgus: TVP jest od sześciu lat sztabem wyborczym albo PIS, albo Andrzeja Dudy

Zwyczajne walne zgromadzenie państwowej telewizji zdecydowało o przeznaczeniu 17,8 miliona złotych z 89 milionów złotych zysku wypracowanego przez spółkę w 2019 roku na wypłatę nagród - podaje Press. W ubiegłym roku TVP dostała 1,127 mld zł z budżetu na podstawie ustawy uchwalonej przez parlament.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak informuje Press, protokół z walnego, które w przypadku TVP stanowi minister kultury, został zamieszczony w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z 17,8 mln zł na nagrody z zysku ma trafić 14,9 mln zł, a 2,9 mln zł na obciążenia z tytułu wypłaty nagród.

"W 2019 roku koszty działalności TVP wyniosły 2,691 mld zł i były o 16,9 proc. wyższe niż w 2018 roku. Spółka uzyskała 2,559 mld zł przychodów (wzrost o 16,7 proc.). Telewizja w zeszłym roku dostała 1,127 mld zł rekompensaty za utracone z tytułu zwolnień wpływy z opłat abonamentowych, czyli o blisko 0,5 mld zł więcej, niż rok wcześniej z tego tytułu" - dodaje Press.

Dwa miliardy rocznie dla państwowych mediów

W marcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która zakłada przekazanie niemal 2 miliardów złotych rocznie, począwszy od 2020 roku, na media państwowe - TVP i Polskie Radio. Opozycja sprzeciwiała się podpisaniu tej nowelizacji i apelowała o przekazanie tych środków na onkologię.

Dodatkowe pieniądze z budżetu media państwowe otrzymały także w latach 2017-2019.

Wpływy TVP z abonamentu i rekompensattvn24

NIK kontroluje TVP

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli w Telewizji Polskiej. Celem jest sprawdzenie, czy TVP prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi.

Kontrola TVP znalazła się w planie pracy Izby na 2020 r. opublikowanym pod koniec stycznia. "Kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim, czy TVP S.A. prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. Na tym etapie jednak, podobnie jak przy wszystkich innych naszych trwających kontrolach, nie możemy pisać o szczegółach" - przekazał wydział prasowy NIK. Nie podał, jakie lata obejmie kontrola.

Autor:mp/dap

Źródło: Press

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock