Z resortu finansów do banku centralnego. Czym zajmuje się była minister?

Z kraju

Kotecki: Czerwińska będzie musiała się postarać tvn24bis
wideo 2/4

Była minister finansów Teresa Czerwińska, powołana do zarządu NBP na początku czerwca, nadzoruje pracę dwóch departamentów: innowacji finansowych oraz badań ekonomicznych - wynika ze schematu organizacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Na stronie NBP czytamy, że Departament Innowacji Finansowych odpowiada za wykonywanie zadań związanych z rozwojem innowacji finansowych, w tym analizy rozwoju i ryzyka dotyczącego technologii związanych z innowacjami finansowymi. Natomiast głównym zadaniem Departamentu Badań Ekonomicznych jest prowadzenie prac badawczych mających na celu realizację zadań banku centralnego.

Z ministerstwa do NBP

Prezydent Andrzej Duda powołał Teresę Czerwińską do zarządu Narodowego Banku Polskiego - na wniosek prezesa NBP - 4 czerwca.

Wcześniej Czerwińska była ministrem finansów. Została odwołana z tego stanowiska w ramach rekonstrukcji rządu. Jej następcą w resorcie finansów został dotychczasowy wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś. Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu kierującego działalnością banku centralnego wchodzą: prezes, jako przewodniczący oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów.

Członków zarządu Narodowego Banku Polskiego powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Kadencja członka zarządu trwa 6 lat. Obecnie w zarządzie polskiego banku centralnego nieobsadzone jest jedno miejsce. Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w zeszłym tygodniu, że nie planuje uzupełniać składu zarządu o kolejnego członka. Aktualnie zarząd NBP tworzą: prezes Adam Glapiński, wiceprezes, pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek, wiceprezes Anna Trzecińska, Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Samecki, Paweł Szałamacha oraz Teresa Czerwińska.

Autor: mp / Źródło: PAP