Nowy podatek, zmiany w składkach. Co zawiera nowa "tarcza"?

Autor:
kris//dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Borys: wsparcie z pakietu finansowego będzie uzyskiwane w prosty sposób
Borys: wsparcie z pakietu finansowego będzie uzyskiwane w prosty sposóbJeżeli chodzi o tarczę finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju, to mogę zadeklarować, że to będzie bardzo prosty sposób uzyskiwania tych subwencji przez przedsiębiorstwa w oparciu o prosty wniosek z bankowości elektronicznej - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
wideo 2/4
Jeżeli chodzi o tarczę finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju, to mogę zadeklarować, że to będzie bardzo prosty sposób uzyskiwania tych subwencji przez przedsiębiorstwa w oparciu o prosty wniosek z bankowości elektronicznej - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.Borys: wsparcie z pakietu finansowego będzie uzyskiwane w prosty sposób

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek nowelizację pakietu antykryzysowego, nazywaną tarczą 3.0. Przepisy antylichwiarskie, powiększenie grona osób uprawnionych do zwolnienia ze składek oraz nowy podatek, który mają zapłacić serwisy VOD, to jedne z najważniejszych zmian.

Za uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. wraz z poprawkami głosowało 233 posłów, przeciw było 212, a 11 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Rozszerzenie pakietu antykryzysowego

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Poniżej wybraliśmy 6 najważniejszych nowości z najnowszej wersji pakietu antykryzysowego.

1. Przepisy antylichwiarskie

Wedle nowych przepisów w czasie epidemii wywołanej przez koronawirusa nie będzie można przeprowadzić licytacji mieszkania lub domu, w którym mieszka dłużnik.

Przyjęte przez Sejm rozwiązania zakładają także kary więzienia za np. żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie. Podobna zależność dotyczyć będzie również odsetek.

2. Więcej uprawnionych do zwolnienia ze składek  

Zwolnienie z opłacania składek ma być rozszerzone na osoby, których przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r. (powyżej 15 681 zł), ale ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł.

Ponadto zwolnieni ze składek ZUS na dwa miesiące (kwiecień, maj 2020) będą też przedsiębiorcy korzystający z tzw. "ulgi na start".

"Czy składając wniosek o pomoc dla przedsiębiorców można starać się o kilka różnych dofinansowań?"
"Czy składając wniosek o pomoc dla przedsiębiorców można starać się o kilka różnych dofinansowań?"TVN24

3. Podatek obejmujący serwisy VOD

Nadawcy VOD (video on demand - wideo na żądanie) zapłacą 1,5 proc. przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wpłaty mają być przekazywane w okresach kwartalnych, "w terminie 30 dni po upływie kwartału".

Jak można było przeczytać w ocenie skutków regulacji, szacowany przychód dla PISF wyniesie ok. 15 mln zł do końca 2020 roku oraz co najmniej 20 mln zł rocznie w kolejnych latach.

4. Cudzoziemcy pracują jak Polacy

Nowela przewiduje, że podobnie jak Polacy, zdalnie będą mogli pracować również cudzoziemcy. Będzie im można także - gdy firma będzie starać się o dofinansowanie - obniżać wynagrodzenie i czas pracy.

"Mój ojciec jest na emeryturze i prowadzi jednoosobowa firmę, którą zawiesił. Czy może  ubiegać się o pożyczkę 5 tys. zł z urzędu pracy?"
"Mój ojciec jest na emeryturze i prowadzi jednoosobowa firmę, którą zawiesił. Czy może ubiegać się o pożyczkę 5 tys. zł z urzędu pracy?"TVN24

5. Nowe zasady waloryzacji emerytur

Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu 2020 roku będą mogły mieć inaczej waloryzowane świadczenie. Jego wysokość będzie ustalana w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju, jeżeli jest to korzystniejsze dla osoby przechodzącej na emeryturę.

Na podstawie obecnych przepisów te osoby traciłyby około 200-300 zł z powodu niekorzystnej waloryzacji. Zmiana jest tylko na rok, a więc żadnych korzyści nie odniosą osoby, które wystąpią o świadczenia z ZUS w czerwcu w kolejnych latach. 

6. Wsparcie przewoźników

W noweli znalazło się również wsparcie dla przewoźników autobusowych, aby utrzymali regularne połączenia. Dopłaty do kwoty deficytu 1 wozokilometra będą zwiększone z 1 zł do 3 zł.

Autor:kris//dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości