Choć zeznania podatkowe PIT za 2019 rok można składać do 1 czerwca 2020 roku, to jeżeli nie złożymy zeznania do 30 kwietnia, nasz PIT zostanie automatycznie zaakceptowany w usłudze Twój e-PIT. Co wtedy można zrobić? Wyjaśniamy.
"Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (...) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę)" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Resort podał, że w usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 4,5 mln deklaracji.
Twój e-PIT po 30 kwietnia
Jak informuje MF, osoby rozliczające się na drukach PIT-37 i PIT-38 (których jest ponad 21 milionów) mają przygotowane zeznania w usłudze Twój e-PIT. 30 kwietnia te zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złoży swojego rozliczenia.
Co mamy zrobić, gdy potrzebna jest korekta? "Można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu" - informuje resort finansów. Przy czym dodaje, że "osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego".
Jak podkreśla MF, z usługi Twój e-PIT będzie można skorzystać po 30 kwietnia (do 1 czerwca) poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana. Będzie to można jednak zrobić po 4 maja, gdyż automatyczna akceptacja deklaracji będzie trwała w dniach 1-4 maja.
"Składając korektę, można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dot. ulg czy Organizacji Pożytku Publicznego, której przekazujemy 1 proc. podatku" - czytamy w komunikacie.
Niedopłata i zwrot nadpłaty
Do 30 maja urząd skarbowy poinformuje podatników o konieczności dopłaty podatku. "Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki" - informuje MF.
Natomiast termin zwrotu nadpłaty podatku się nie zmienia. "Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące" - wyjaśnia resort.
Aplikacja e-Deklaracje po 30 kwietnia
Po 30 kwietnia PIT można też złożyć korzystając z aplikacji e-Deklaracje. "Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP. Możesz złożyć zeznanie, jak i korektę" - zachęca MF.
Papierowy PIT po 30 kwietnia
Deklaracje składane w formie papierowej będą obsługiwane przez fiskusa i są ważniejszym rozliczeniem podatkowym niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, ponieważ zawierają informacje posiadane przez rozliczającego się - zaznacza resort finansów.
"Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem" - uspokaja ministerstwo.
Tymczasowy profil zaufany
By ułatwić rozliczanie się ze skarbówką powstał tymczasowy profil zaufany (ważny 3 miesiące). "Różni się od standardowego PZ tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania profilu zaufanego w wyznaczonych punktach" - czytamy w komunikacie.
Mikrorachunek podatkowy
MF przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. PIT (podobnie jak CIT i VAT) płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku można sprawdzić na stronie podatki.gov.pl - wystarczy podać numer PESEL lub NIP.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock