Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano założenia do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu "Strategii Rozwoju Polski do 2035 r.".
Jak wskazano w opisie założeń do projektu, średniookresowa strategii rozwoju kraju określa podstawowe uwarunkowania, cele i kierunki rozwoju kraju w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym na okres 10-15 lat oraz szczegółowe działania na okres czterech lat.
Dokument pod nazwą "Strategia Rozwoju Polski do 2035 r." ma być "odpowiedzią państwa na zmieniające się otoczenie geopolityczne i międzynarodowe".
Najważniejsze cele Strategii
Zgodnie z opisem, w projekcie Strategii przedstawiono najważniejsze wnioski z diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej kraju oraz opisano cztery najważniejsze cele Strategii nawiązujące do potrzeby budowy nowej równowagi między konkurencyjnością gospodarki, spójnością społeczną w warunkach starzejącej się populacji, bezpieczeństwem kraju, a także równowagą między rozwojem metropolii, małych i średnich miast oraz obszarów wiejskich.
Ponadto w projekcie zawartych ma zostać siedemnaście priorytetów, czyli obszarów działalności państwa kluczowych z perspektywy realizacji celów Strategii. Określono w nich kluczowe wyzwania w danym obszarze, kierunki działań oraz wskaźniki do osiągnięcia w horyzoncie Strategii. Opisane mają też zostać "obszary strategicznej interwencji państwa" i "model struktury funkcjonalno-przestrzennej kraju".
Projekt Strategii ma też opisać narzędzia monitorowania, czteroletni plan działań, ramy finansowe Strategii i Roczną Diagnozę Strategiczną. Ta ostatnia będzie nowym cyklicznym dokumentem obejmującym opis zmieniających się uwarunkowań dla realizacji Strategii oraz ocenę jej wdrażania. W przypadku ram finansowych opisano z kolei trzy główne komponenty środków na realizację Strategii: krajowe środki sektora finansów publicznych, fundusze unijne oraz środki instytucji rozwoju - wskazano w opisie założeń do projektu.
Monitorowanie realizacji strategii
Jak zaznaczono, strategia będzie monitorowana przy pomocy wskaźników realizacji w perspektywie do 2035 r., z wartościami pośrednimi na 2030 r. Strategia obejmuje także plan działań zawierający kluczowe z punktu widzenia jej celów projekty, których realizacja nastąpi w latach 2026-2029.
"Motywem przewodnim planowanych w Strategii rozwiązań jest poszukiwanie nowej równowagi między konkurencyjnością gospodarki, spójnością społeczną oraz bezpieczeństwem kraju. Ostatnie dekady były okresem szybkiego wzrostu gospodarczego Polski" - poinformowano w opisie założeń.
Jak dodano, "jednocześnie, mimo dołączenia do najwyżej rozwiniętych państw świata pod względem PKB na osobę, w wielu aspektach życia społecznego Polska wciąż utrzymuje stan bliższy państwom o umiarkowanym poziomie rozwoju. Dotyczy to między innymi: zdrowia obywateli, jakości powietrza, dostępu do opieki instytucjonalnej nad dziećmi i transportu zbiorowego, emisyjności gospodarki czy poziomu nierówności społecznych. Co więcej, rosyjska agresja na Ukrainę podważyła fundamenty poczucia bezpieczeństwa mieszkańców kraju".
Potrzeba "zbudowania nowej równowagi"
Wskazano również, że stwarza to potrzebę "zbudowania nowej równowagi" między konkurencyjnością gospodarki zdolną do utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego, spójnością społeczną, czyli dbaniem o dobrą jakość życia dla wszystkich obywateli, szczególnie w kontekście szybko starzejącej się populacji oraz bezpieczeństwem kraju, które będzie miało odzwierciedlenie zarówno w sile militarnej, jak i odporności obywateli i instytucji państwa na sytuacje kryzysowe.
Wspomniana nowa równowaga w polityce regionalnej kraju - zdaniem autorów projektu - oznacza z kolei dbałość w równym stopniu o rozwój metropolii, małych i średnich miast oraz obszarów wiejskich.
Autorem projektu jest resort funduszy i polityki regionalnej. Planowana data przyjęcia projektu przez rząd to czwarty kwartał 2025 r.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock