Polska nie chce, żeby Brexit wyglądał na "jakiekolwiek karanie Wielkiej Brytanii"

Z kraju

Początek Brexitu. Sprawdź, jak wygląda proceduraTVN24 BiS
wideo 2/4

Nikomu nie zależy na tym, żeby proces Brexitu wyglądał na jakiekolwiek karanie Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański po spotkaniu premier Beaty Szydło z głównym negocjatorem Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michelem Barnierem.

Barnier przyjechał do Warszawy na nieco ponad tydzień przed unijnym szczytem, na którym szefowie państw i rządów "27" przyjmą wytyczne do negocjacji warunków "rozwodu" Londynu ze Wspólnotą.

Skutki Brexitu

Szymański zaznaczył na briefingu prasowym, że wizyta Barniera w Polsce była poświęcona temu, aby przedstawić mu polskie oczekiwania wobec strony negocjującej porozumienie ws wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- W pierwszej kolejności porozumienie o wyjściu, ale liczymy, że w najbliższej przyszłości porozumienie o nowym partnerstwie, które jest przedmiotem zainteresowania tak strony brytyjskiej, jak i na pewno strony polskiej - powiedział wiceszef MSZ. - Chcielibyśmy, by Brexit nie przynosił nadmiernych skutków ubocznych. Żeby skutki polityczne, gospodarcze, handlowe były minimalizowane - dodał.

Ochrona praw obywateli

- By osiągnąć możliwość zawarcia ambitnego porozumienia, które zastąpi członkostwo Wielkiej Brytanii w UE, musimy możliwie szybko zająć się wynegocjowaniem dobrych warunków, jeśli chodzi o ochronę praw obywateli wszystkich państw członkowskich UE -27, tych państw, które zostają w UE, w tym przede wszystkim polskich, którzy są najliczniejsza grupą społeczną spośród narodowości unijnych w Wielkiej Brytanii - powiedział Szymański.

Na pytanie o oczekiwania związane z obywatelami UE przebywającymi w Wielkiej Brytanii zaznaczył, że strona polska chciałaby, aby prawa nabyte tych obywateli pozostały niezmienne i nie były przedmiotem gry politycznej, już po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. - Chcielibyśmy, żeby było jasne, że kiedy mówimy o wzajemności ochrony tych praw, co jest słuszną zasadą, że mówimy o wzajemności praw w zakresie, który jest definiowany przez prawo unijne. Aby ten zakres, nie był przedmiotem interpretacji albo zawężania w przyszłości - dodał.

Drugim ważnym aspektem w kontekście Brexitu, który potwierdziła premier Szydło w trakcie czwartkowego spotkania z Barnierem była kwestia rozliczenia finansowego. - Chcielibyśmy, aby wszystkie zobowiązania natury budżetowej, finansowej, które narosły przez bardzo długie lata członkostwa Wielkiej Brytanii w UE były rzeczowo zdefiniowane tak, aby obie strony miały poczucie, że realizują zobowiązania ważne, które są wymagalne, które są faktyczne - zaznaczył wiceszef MSZ.

Unijne wytyczne

- Nikomu nie zależy na tym, aby sam proces Brexitu wyglądał na jakiekolwiek karanie Wielkiej Brytanii za demokratyczną decyzję o opuszczeniu UE. Z całą pewnością nie jest to intencją strony polskiej, nie jest to intencją głównego negocjatora, zależy nam na tym, żeby obie strony, także społecznie miały poczucie, że to są negocjacje obopólnie prowadzące do satysfakcjonującego efektu - dodał. Szymański zaznaczył, że "to był bardzo dobry dzień z punktu widzenia widoczności polskich interesów". Zapytany, czy po czwartkowych rozmowach podtrzymuje opinię, że wszystkie polskie postulaty będą zawarte w stanowisku Rady Europejskiej, Szymański podkreślił, że tak długo, jak wytyczne Rady Europejskiej w tej sprawie nie są podpisane przez wszystkich szefów rządów nie można mówić, że sprawa jest zakończona. Jak dodał wszyscy szefowie rządów państw członkowskich są dzisiaj zaangażowani w to, żeby ukształtować te wytyczne we właściwy sposób. - My możemy odnotować z satysfakcją fakt, że polskie oczekiwania w tej sprawie są dobrze rozumiane i w Brukseli, i w stolicach państw członkowskich - zaznaczył. - Mam nadzieję, że to daje nam szansę, aby 29 kwietnia polska premier mogła podpisać wytyczne w takim kształcie, który realizuje polskie oczekiwania w tej sprawie - powiedział Szymański dodając, "zadbamy o to, aby zgoda wszystkich państw członkowskich, w tym polska zgoda w tej sprawie, była konieczna, by przejść dalej".

Autor: MS / Źródło: PAP