Premier zadowolona z tempa inwestycji na kolei. Priorytetem "Mieszkanie Plus"

Z kraju

tvn24Jestem usatysfakcjonowana wielkością kontraktacji projektów kolejowych - powiedziała premier Beata Szydło

Priorytetem dla ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka jest sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości - Mieszkanie plus - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Dodała, że minister Adamczyk ma także skutecznie wydać pieniądze unijne. Jestem usatysfakcjonowana wielkością kontraktacji projektów kolejowych - powiedziała premier.

- Pan minister Adamczyk ma właściwe jedno zadanie: zadanie polegające na konsekwentnym, skutecznym wydawaniu pieniędzy unijnych i realizowaniu inwestycji - powiedziała premier podczas konferencji prasowej w ramach przeglądu resortów. Jak oceniła, do tej pory resort świetnie sobie z tym radzi, bo realizuje projekty, które są już zawansowane i na które podpisywane są umowy na różne kwoty środków unijnych. Premier wskazała, że szef resortu budownictwa ma trzy najważniej cele.

- Pierwsza rzecz - sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości - Mieszkanie plus. To jest to zadanie, z którego na pewno pan minister Adamczyk zostanie rozliczony na koniec roku. Pilotażowy program już ruszył. Mieszkania już zaczynają powstawać. Ale to jest dopiero pilotaż - mówiła Szydło. Szefowa rządu oceniła, że program "jest ambitny, kompleksowy, złożony z kilku programów, które są kierowane zarówno do samorządów, jak i do indywidualnych inwestorów i do inwestorów, którzy budują na systemie wielorodzinnym. To jest ten najważniejszy priorytet dla ministra Adamczyka" - podkreśliła Beata Szydło

Inwestycje kolejowe

- W ubiegłym roku wielokrotnie spotykaliśmy się z takimi głosami, że zbyt mało dzieje się z kolejami, że zbyt mało zrealizowanych jest inwestycji - powiedziała premier. Podkreśliła, że po czwartkowej rozmowie z szefem MIB może powiedzieć: "jestem usatysfakcjonowana wielkością zaawansowanych w tej chwili kontraktacji projektów kolejowych". Dodała, że konieczny jest bardzo silny monitoring i nadzór ministerstwa nad tym, żeby te projekty zostały zrealizowane. - Mamy doświadczenie z poprzednich lat, z poprzednich rządów, kiedy praktycznie rzecz biorąc pieniądze w polskie inwestycje na kolejach nie zostały realizowane - powiedziała szefowa rządu. Jej zdaniem wynikało to z różnych powodów.

- My stawiamy sobie takie cele, że te wszystkie środki, które zostały przeznaczone w tej perspektywie finansowej na inwestycje kolejowe, będą zrealizowane - zadeklarowała.

Program autostradowy

Szydło wskazała, że kolejnym priorytetem ministra Adamczyka jest realizacja tych inwestycji drogowych, które już zostały rozpoczęte. Przypomniała, że chodzi o dwa duże projekty: Via Carpathia oraz Via Baltica. Ważne - jak podkreśliła - będą też inne projekty, które Polska realizuje w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Dodała, że chodzi o realizację programu autostradowego, dróg lokalnych i dróg, które ważne są dla poszczególnych regionów naszego kraju. - Ten program inwestycji drogowych zostanie niebawem również znowelizowany przez rząd. Rząd przyjmie stosowaną uchwałę - podsumowała premier.

Szydło: nasz przegląd resortów to praca, nie PR:

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24