TVN24 Biznes | Z kraju

Odszkodowania za ewentualne skutki uboczne szczepień. Minister przekazał kwoty

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24
Minister zdrowia o odszkodowaniu z Funduszu Kompensacyjnego
Minister zdrowia o odszkodowaniu z Funduszu KompensacyjnegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Minister zdrowia o odszkodowaniu z Funduszu Kompensacyjnego

Wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie w przedziale od 10 do 100 tysięcy złotych – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił też, w jakich przypadkach wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego będą przyznawane odszkodowania. Zapis o Funduszu Kompensacyjnym znalazł się w Narodowym Programie Szczepień. Ma być on przeznaczony dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej przedstawił założenia Funduszu Kompensacyjnego. Zapowiedział, że świadczenie kompensacyjne będzie wynosiło od 10 tys. zł do 100 tys. zł.

Niepożądany odczyn poszczepienny – wysokość odszkodowania

- Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tysięcy złotych – w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tysięcy złotych łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem COVID-owym, będzie pochodziło ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

Szczepionka przeciw COVID-19 – dla kogo odszkodowanie?

- Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam - lub, a nie - i, osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – powiedział Niedzielski.

Dodał, że odnosząc ten warunek do trwających szczepień, to "jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tysięcy szczepień ma w ogóle potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania".

Niedzielski o tym, kto będzie uprawniony do odszkodowania w przypadku NOP
Niedzielski o tym, kto będzie uprawniony do odszkodowania w przypadku NOPTVN24

Czym jest niepożądany odczyn poszczepienny?

Zapis o Funduszu Kompensacyjnym znalazł się w Narodowym Programie Szczepień. Ma być on przeznaczony dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

Jak wyjaśnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, niepożądany odczyn poszczepienny - NOP - to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki.

Jak częste są NOP-y?

Niedzielski zaznaczył, że takie NOP-y "to są zjawiska szalenie rzadkie".

- Dzisiaj mamy ponad 250 tysięcy osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki – powiedział Niedzielski.

Szczepionka przeciw COVID-19 a Fundusz Kompensacyjny

Minister zdrowia we wtorek po raz kolejny podkreślił, że dopuszczone do użytku w UE szczepionki przeciw COVID-19 musiały spełnić te same kryteria, jak inne leki i szczepienia.

- Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki. Niemniej jednak mając świadomość tego bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) – powiedział Niedzielski.

- Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (...) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega – zaznaczył.

Inne szczepienie od 2022 roku

Niedzielski był również pytany o to, skąd będą pochodziły pieniądze na Fundusz Kompensacyjny.

- Jeżeli chodzi o rozwiązania legislacyjno-finansowe, to w ustawie będą przewidziane limity na wypłaty z tych środków. Bo to będą środki pochodzące z funduszu COVID-owego, więc to nie są bezpośrednio środki budżetowe – odpowiedział.

- Od roku 2022, kiedy obejmiemy tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne, to wtedy będzie to finansowane, ten fundusz kompensacyjny, już nie tylko ze środków COVID-owych, ale również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty – dodał.

Szef MZ przyznał, że w przyszłości odszkodowaniami z tytułu NOP-ów będzie zajmować się powołana do tego instytucja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości