Z kraju

Nowa strategia PZU. Chce wejść do bankowej elity

Z kraju

PZUPZU zaprezentowało nową strategię do 2020 roku

Powszechny Zakład Ubezpieczeń planuje zmiany. Spółka chce zbudować grupę bankową i osiągnąć rentowność na poziomie 18 proc. - zakłada strategia PZU do 2020 roku. Grupa chce zbudować grupę bankową, która będzie w pierwszej piątce w Polsce.

PZU planuje zmianę profilu ze spółki czysto dywidendowej na spółkę dywidendowo-wzrostową. Chce też utrzymywać rentowność na poziomie 18 proc. Planuje także budowę grupy bankowej, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami ponad 140 mld zł.

Strategia

"Chcemy rozwijać działalność w Polsce i na rynkach zagranicznych, na których już jesteśmy obecni. Równocześnie, aby zapewnić możliwość dalszego wzrostu wartości PZU będziemy realizować ambitne projekty rozwojowe. Będziemy rosnąć w szczególności w obszarach opieki zdrowotnej oraz zarządzania aktywami" - powiedział cytowany w komunikacie Michał Krupiński, prezes PZU.

W zaprezentowanej strategii PZU możemy wyczytać również, że grupa PZU chce utrzymać udział w polskim rynku ubezpieczeń majątkowych na poziomie 35 proc. oraz utrzymać poziom 11 mln klientów PZU Życie. W planach spółki jest również redukcja kosztów. Do 2018 roku PZU chce obciąć koszty stałe w działalności ubezpieczeniowej o 400 mln zł - w porównaniu do 2015 roku. Plany te związane są głównie z planami wdrożenia platformy Everest oraz usprawnieniem procesów operacyjnych w grupie - część z nich ma ulec automatyzacji. Jednym z założeń strategii jest również zwiększenie przychodów PZU Zdrowie z 260 mln zł w 2015 roku do 1 mld zł w 2020 roku.

Co jeszcze?

Spółka planuje też zakup placówek medycznych o stabilnej rentowności, zakłada, że do 2020 roku wydatki akwizycyjne wyniosą w tym segmencie 330 mln zł. "W przypadku pojawiania się atrakcyjnych opcji inwestycyjnych, dopuszcza się akwizycje banków o charakterystyce uzasadniającej brak integracji w ramach segmentu bankowego Grupy" - napisano w strategii.

PZU podało też, że będzie poszukiwało możliwości tworzenia wartości dodanej poprzez przejęcia spółek ubezpieczeniowych, dopuszcza potencjalnie akwizycje podmiotów z sektora pozaubezpieczeniowego (np. spółek asset management). PZU poinformowało również, że utworzy nowe marki ubezpieczeniowe w Polsce, dzięki którym chce poprawić swoją pozycję konkurencyjną w wybranych grupach klientów.

PZU przejmie Bank Pekao SA? Rozmowa z ekspertem w TVN24 BiS:

PZU przejmie Bank Pekao SA?
PZU przejmie Bank Pekao SA?

Autor: msz/gry / Źródło: PAP, TVN24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: PZU

Pozostałe wiadomości