Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna pójdzie w górę o 100 punktów bazowych - do 4,50 procent. To najwyższy poziom od listopada 2012 roku.
Uchwała wejdzie w życie w czwartek, 7 kwietnia.
Stopy procentowe NBP po środowej decyzji:
- stopa referencyjna 4,50 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 4,00 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 4,55 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 4,60 proc. w skali rocznej.
Stopy procentowe w Polsce
Jak czytamy w informacji po posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej". Cel inflacyjny wynosi 2,5 procent +/- 1 procent.
"Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - podkreślono.
Dalsze decyzje Rady - jak czytamy - "będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".
Jednocześnie zapewniono, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. "NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - dodano.
Na czwartek, 7 kwietnia zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godz. 15.00.
Wyższe raty kredytów
Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych. Z kolei w grudniu, styczniu i lutym - łącznie o 150 punktów bazowych.
W marcu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną o 75 punktów bazowych do 3,50 procent.
Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR (trzymiesięczny, sześciomiesięczny), co jednocześnie przekłada się na raty kredytów.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 5 maja.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock