Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w środowym komunikacie. Część ekonomistów spodziewała się podwyżki o 25 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent.
Rada Polityki Pieniężnej miesiąc temu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc, z wyjątkiem sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego. Rada Polityki Pieniężnej do tej pory podnosiła stopy procentowe 11-krotnie.
Stopy procentowe w Polsce
W środę Rada ponownie zdecydowała o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Obecny poziom stóp:
- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Rada Polityki Pieniężnej o dalszych decyzjach
W informacji po środowym posiedzeniu podkreślono, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę".
Rada oceniła, że "spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców".
"Osłabienie koniunktury światowej będzie także obniżać dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - dodano. Cel ten wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.
Jednocześnie - jak zaznaczono - "ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo". Według RPP "szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki".
W informacji po posiedzeniu zapewniono, że "NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji". "NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - wskazano.
W czwartek o godzinie 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP, ostatnie w tym roku, odbędzie się 7 grudnia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mat Szymański - stock.adobe.com