Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".
W listopadzie ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużały do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju.
Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska obecnie obowiązują stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP. Ten drugi związany jest z zagrożeniem wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.
Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
BRAVO-CRP oznacza, że należy między innymi wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.
"Ponadto należy zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów czy wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych" - podaje RCB.
Sygnał dla służb
Stopnie alarmowe - jak wskazuje RCB - "są sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".
W przypadku stopnia BRAVO do zadań służb należy m.in. wzmożona kontrola dużych skupisk ludzi, obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów mogących stać się celem ataków terrorystycznych. Umundurowani funkcjonariusze i żołnierze zabezpieczający miejsca, które mogą stać się celem, mają obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Wśród zadań administracji jest m.in. wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, prezes Rady Ministrów (premier), po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock