TVN24 Biznes | Z kraju

Tyle wynosi bezrobocie rejestrowane w Polsce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymać
Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymaćTVN24
wideo 2/5
TVN24Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymać

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2021 roku wyniosła 5,6 procent wobec 5,8 procent w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 934,7 tys. wobec 960,8 tys. osób w sierpniu. To także wynik niższy niż przed rokiem - o 89,1 tys., czyli o 8,7 proc.

Dane są zgodne z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wcześniej resort informował, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bezrobocie w Polsce

GUS podał, że w województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,3 proc. w wielkopolskim do 8,7 proc. w warmińsko-mazurskim. "We wszystkich województwach natężenie bezrobocia było mniejsze niż w poprzednim miesiącu oraz niż przed rokiem" - czytamy.

W porównaniu z sierpniem br. najbardziej obniżyła się stopa bezrobocia w województwie lubuskim oraz świętokrzyskim (po 0,3 p.proc.), a w skali roku – w województwie warmińsko-mazurskim (o 1,2 p.proc.).

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu września br. kobiety stanowiły 54,3 proc., czyli o 0,3 p.proc. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z sytuacją sprzed roku wzrosły odsetki osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, nieposiadających kwalifikacji zawodowych oraz dotychczas niepracujących.

Z danych GUS wynika, że w trzecim kwartale br. liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych wynosiła 306,5 tys.

PAP/Maciej Zieliński

Urząd podał, że w końcu września br. zadeklarowano więcej zwolnień grupowych niż przed miesiącem, ale mniej niż przed rokiem. Jak czytamy, 345 zakładów zadeklarowało zwolnienie 28,3 tys. pracowników, w tym 4,8 tys. osób z sektora publicznego.

Dla porównania, w końcu sierpnia br. 353 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 27,5 tys. pracowników, w tym 5,4 tys. z sektora publicznego. Z kolei w końcu września ubiegłego roku - 338 zakładów zadeklarowało zwolnienie 35,8 tys. pracowników, w tym 3,9 tys. z sektora publicznego.

Stopa bezrobocia we wrześniu - komentarze

Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, żę ostateczne dane potwierdziły spadek stopy bezrobocia we wrześniu do 5,6 proc. z 5,8 proc. w sierpniu. "Bezrobocie kontynuuje spadki - stopa jest już tylko o 0,5 p.proc. wyższa niż przed pandemią. Coroczna rewizja, podniosła historyczne odczyty, ale nie ma wpływu na korzystny obraz trendów na rynku pracy" - napisali w komentarzu na Twitterze.

Z kolei ekonomiści Banku Pekao wskazali, że liczba bezrobotnych obniżyła się aż o 26 tys. miesiąc do miesiąca. W ich ocenie spadku "nie można przypisać jedynie czynnikom sezonowym". "Pomaga dynamiczne ożywienie gospodarcze i utrzymujący się wysoki popyt na pracę" - wyjaśnili ekonomiści.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości