Do 5286 złotych wzrosło w czerwcu 2020 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, o 3,2 procent w porównaniu z majem - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze było wyższe o 0,2 procent.
W porównaniu z czerwcem 2019 roku średnia pensja wzrosła o 3,6 proc. rdr, a zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 3,3 proc. - poinformował GUS.
Zaskakujący wzrost zatrudnienia
"W czerwcu 2020 r., podobnie jak w poprzednim miesiącu, zaobserwowano w niektórych podmiotach dalsze ograniczenie zatrudnienia (nieprzedłużanie umów terminowych oraz rozwiązywanie umów o pracę)" - napisał GUS.
Dodano jednak, że "ze względu na przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii i wznawianie przyjęć, odnotowano niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 0,2 procent w porównaniu z majem, kiedy to był widoczny spadek o 1,4 procent".
Prognoza NBP
Z kolei w lipcowym "Raporcie o inflacji" przygotowanym przez Narodowym Bank Polski możemy przeczytać, że "w kolejnych kwartałach, wraz z upływem okresów wypowiedzeń oraz utrzymującego się obniżonego popytu na pracę, nastąpi dalsza redukcja liczby pracujących oraz wzrost stopy bezrobocia pomimo zmniejszenia skali spadku PKB w ujęciu rdr".
Zdaniem ekspertów "na wzrost stopy bezrobocia będzie miało wpływ założone w projekcji zmniejszenie skali działań antykryzysowych rządu".
"W dalszym horyzoncie projekcji, wraz ze stopniową odbudową aktywności gospodarczej, stopa bezrobocia ponownie się obniży, ale pozostanie na podwyższonym poziomie w stosunku do okresu sprzed wybuchu epidemii" - napisano.
NBP spodziewa się także wzrostu wynagrodzeń w tym roku o 2,6 proc., w 2021 r. - o 5,0 proc. i w 2022 r. o 5,7 proc.
Komentarze ekonomistów
"Pozytywna niespodzianka w danych z rynku pracy za czerwiec" - skomentowali dane GUS na Twitterze ekonomiści mBanku.
"Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się o 3,3 proc. rdr (konsensus: -3,8 proc.). To oznacza poprawę mdm. Na plus też wzrost wynagrodzeń - odczyt +3,6 proc. rdr znacząco powyżej konsensusu (1,1 proc.)" - napisali.
W podobnym tonie wypowiedzieli się analitycy Banku Pekao. "Czerwcowe dane z rynku pracy zaskakują na plus (zatrudnienie i płace)" - napisali.
Dodali, że wzrost przeciętnego zatrudnienia w porównaniu z majem "wynika prawdopodobnie z wydłużania czasu pracy i przeliczania tych godzin na pełne etaty", oraz że "liczba pracujących prawdopodobnie w dalszym ciągu spadała".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock