TVN24 Biznes | Z kraju

SMS-y z fałszywą informacją. "Ostrzegamy przed powrotem masowego oszustwa"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

CERT Polska ostrzega przed SMS-ami z informacją o rzekomej wiadomości na poczcie głosowej. Oszuści zachęcają do pobrania specjalnej aplikacji, która może im umożliwić dostęp do bankowości elektronicznej.

Zespół CERT Polska w czwartek zamieścił wpis na Facebooku. "Uwaga! Ostrzegamy przed powrotem masowego oszustwa, którego celem jest infekcja telefonów z systemem operacyjnym Android!" - czytamy we wpisie.

SMS z fałszywą informacją

Jak wskazano, zespół zaobserwował powrót kampanii dystrybucji szkodliwego oprogramowania z rodziny FluBot. "Pierwszy raz kampania pojawiła się w kwietniu tego roku. Wtedy na losowe numery telefonów docierała wiadomość o rzekomej paczce zablokowanej przez służby celne i zachęcała do pobrania aplikacji w celu wyjaśnienia sytuacji" - przypomniano.

Tym razem - jak dodano we wpisie - "oszuści wysyłają SMS-y informujące o rzekomej wiadomości na poczcie głosowej. Tak jak w pierwszej wersji oszustwa, zachęcają do pobrania specjalnej aplikacji, będącej tak naprawdę szkodliwym oprogramowaniem FluBot". "Jest to złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu naszego telefonu może próbować wykraść nasze hasła do bankowości elektronicznej" - wskazali przedstawiciele zespołu cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego KNF (CSIRT KNF).

Dlatego zespół CERT Polska zwrócił uwagę, by nie instalować aplikacji, które nie pochodzą z autoryzowanych sklepów, takich jak Google Play czy App Store.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości