Z kraju

Gigantyczne zwolnienia w dużej firmie budowlanej. Pracę straci ponad tysiąc osób

Z kraju

ShutterstockSkanska, międzynarodowa spółka z branży budowlanej, planuje gigantyczne zwolnienia grupowe

Skanska planuje zwolnić nawet 1150 pracowników - dowiedział się portal tvn24bis.pl. Spółka tłumaczy swoją decyzję pogarszającą się kondycją finansową. Pracodawca poinformował związki zawodowe o planowanych zwolnieniach grupowych, proponując konsultacje w sprawie rekompensat.

Skanska, międzynarodowa spółka z branży budowlanej, planuje gigantyczne zwolnienia grupowe. Pracę z przyczyn niedotyczących pracowników może stracić nawet 1150 osób. Największe czystki zaplanowano w wykwalifikowanej kadrze techniczno-budowlanej oraz w zakresie wsparcia biznesu.

Spółka wysłała informację do związków zawodowych oddziałów w Gdańsku, Krakowie i Rzeszowie.

W dokumencie napisano:"Zwolnienia grupowe następują w związku z: 1) zmniejszeniem się liczny pozyskiwanych kontraktów, pogłębiającym się spadkiem rentowności w zakresie podstawowej działalności gospodarczej; 2) chęcią zapewnienia stabilizacji Pracodawcy w kolejnych latach oraz utrzymania pozycji rynkowej."

Cel nie do osiągnięcia?

W dokumencie poinformowano, że spółka nie zrealizowała celów finansowych zarówno w roku 2015, jak i w I kwartale tego roku. Według prognoz, nie uda się to również w całym roku 2016.

"Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną. Naszym priorytetem są dobre, rentowne i stabilne projekty oraz podniesienie efektywności spółki. Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju." - poinformował Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska S.A. Jak wynika z dokumentu przesłanego związkom zawodowym, pracownicy otrzymają porozumienia o rozwiązaniu umów o pracę w okresie od sierpnia od końca października 2016 roku. Decyzja co do wyboru zwalnianych osób będzie opierać się na ocenie przydatności pracownika na danym stanowisku, ale także nałożonych kar, liczbie dni na zwolnieniu chorobowym w ciągu ostatniego roku. Wpływ będzie mieć również zapotrzebowanie na pracę w danym mieście oraz posiadanie odpowiedniego tytułu do świadczeń zapotrzebowania społecznego.

Będą rekompensaty

Pracodawca poinformował także o zamiarze wypłaty odprawy ustawowej, zależnej od okresu zatrudnienia. Zastrzeżono, że jej wysokość nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Skanska zaproponowała trzy terminy konsultacji z pracownikami w celu ustalenia korzystnych warunków rozwiązania umów: 27 lipca, 1-2 i 10-11 sierpnia. "Skanska S.A. zakończyła ubiegły rok sprzedażą na poziomie 4,7 mld zł. Portfel zamówień na ten rok po pierwszym półroczu wynosi 3,2 mld zł. Wszystkie zobowiązania, zarówno dotyczące pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy w terminie. Obecna sytuacja nie ma wpływu na inne spółki Grupy działające w Polsce" - dodał Janiszewski.

Oświadczenie Skanska S.A. w sprawie zwolnień grupowych

„Mieszkanie dla Młodych” nie tylko od dewelopera:

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości