Brytyjska firma plajtuje i zwalnia w Krakowie. Powodem ma być Brexit

Firma Lowcostholidays upada. 300 Polaków pozostaje bez pracy

Brytyjska spółka Lowcost Travel Group do której należy m.in. Lowcostholidays ogłosiła upadłość. Jej największy oddział zagraniczny znajdował się w Krakowie, zatrudniając ok. 300 osób. Wszyscy pracownicy mieli stracić pracę bez otrzymania wypowiedzenia i zaległego wynagrodzenia. - Nie zamierzamy tak tego zostawić - informuje jedna z zatrudnionych Natalia Legoń w rozmowie z tvn24bis.pl. - Szykujemy pozew zbiorowy, a w poniedziałek rano organizujemy protest. Wśród przyczyn niewypłacalności firmy jej przedstawiciele wymieniają m.in. Brexit.

Lowcostholidays to trzecie co do wielkości brytyjskie biuro podróży, które swoją siedzibę główną ma na Wyspach, jednak jego oddziały funkcjonowały także w Polsce (w Krakowie), na Majorce i w Szwajcarii.

Dobrze funkcjonująca firma

Natalia Legoń pracowała w krakowskim oddziale firmy od kwietnia zeszłego roku. - Do tej pory była to sprawnie działająca firma, jednak w ostatnich tygodniach pojawiały się alarmujące sygnały, które mogły wzbudzić niepokój - m.in. opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń - wyjaśniała Natalia Legoń. - Jednak w branży turystycznej zawsze pojawiają się problemy z płatnościami - dodała.

Cześć z pracowników podczas zwolnienia miała dowiedzieć się, że od grudnia nie opłacano im składek ZUS.

"Ostatni dzień pracy"

Według relacji Legoń, w piątek - jak zwykle - pracownicy pracowali jak co dzień. Jednak o godzinie 15.00 we wszystkich oddziałach firmy w różnych krajach oddelegowani reprezentanci Lowcost Travel Group poinformowali o zakończeniu działalności spółki. - Dowiedzieliśmy się, że jest to nasz ostatni dzień pracy. Poproszono nas także o opuszczenie stanowisk i budynku - poinformowała Natalia Legoń. Relacjonuje w rozmowie z tvn24bis.pl, że firma nie udzieliła żadnych informacji o dalszych krokach i procedurach, ani nie wręczyła swoim pracownikom stosownych dokumentów informujących o statusie ich i firmy. Te stanowiłyby podstawę do ubiegania się o świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotni.

Okupacja

Krakowski oddział zatrudniał kilkaset osób - pojawiają się różne szacunki - BBC informuje np. o 471 osobach, nasza rozmówczyni podaje liczbę ok. 300 osób.

Stu pracowników postanowiło nie opuszczać budynku do momentu uzyskania konkretnych informacji i dokumentów od firmy. Wezwali policję, która sporządziła notkę informującą o tym, że pracownicy zjawili się zgodnie z planem w pracy. Pracownicy wynajęli także kancelarię prawną, która będzie reprezentowała ich przed windykatorem oraz szefem HR, którzy przybyli z Wielkiej Brytanii. Wśród okupujących polską filię znajdowała się także Natalia Legoń. Naszej rozmówczyni udało się także pomówić z windykatorem. - Rozmawiałam z nim pytając, jakie będę dalsze procedury. Przyznał jednak, że nie zna polskiego prawa - mówiła Legoń. - Dodał, że wszelkie roszczenia pracowników będą trafiały do Wielkiej Brytanii, do firmy windykacyjnej. Jednak nie wiadomo, kiedy uda się otrzymać zaległe płatności, ponieważ najpierw musi zostać sprzedany majątek firmy, następnie zostaną pokryte zobowiązania względem rządu (prawdopodobnie podatkowe), a na końcu roszczenia pracownicze - relacjonowała zatrudniona w polskim oddziale Lowcostholidays.

Protest i pozew

Natalia Legoń w rozmowie z tvn24bis.pl poinformowała, że pracownicy mają zamiar złożyć pozew zbiorowy. Oprócz tego w poniedziałek o godz. 9.00 duża ich grupa zgromadzi się przed odziałem firmy w Krakowie i będzie protestować. Jak informuje nasza rozmówczyni, krakowscy pracownicy mają poparcie związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Partii Razem. Żądają uzyskania dokumentów informujących o statusie prawnym firmy oraz informacji o wypłacie zaległych wynagrodzeń.

Co z podróżującymi?

Jak informuje „The Guardian” upadłość firmy może dotknąć 27 tys. podróżujących już przebywających za granicą oraz 110 tys. osób, które zarezerwowały swoje wyjazdy. Jak powiedziała nam Natalia Legoń, w piątek o godz. 15.00, a zatem w momencie przekazania informacji o zamknięciu firmy, przebywający za granicą klienci dowiedzieli się, że muszą opuścić hotele, bądź uiścić za nie opłatę. - Ich bilety powrotne są opłacone, ale hotele nie - twierdzi Legoń.

Klienci, którzy mają zarezerwowaną podróż, ale jeszcze nie zdążyli wyjechać, najprawdopodobniej będą musieli zmienić plany na wakacje. Jak informuje firma, mała liczba podróżujących może mieć problem, ponieważ ich przeloty nie zostały opłacone, natomiast wielu z nich nie ma zapewnionych noclegów.

Legoń radzi, aby klienci, którzy dokonywali płatności kartą kredytową, skorzystali z opcji charge-back, która umożliwi im odzyskanie przynajmniej części zapłaty.

Głównymi klientami firmy byli podróżujący ze Skandynawii i Anglii, jednak zdarzali się także i Polacy korzystający z jej usług.

„Wykupiłam wczasy w czwartek popołudniu, a w piątek ogłosili upadłość. Posiadam jedynie potwierdzenie lotu w jedna stronę” - poinformowała jedna z czytelniczek naszego portalu z prośbą o interwencję.

"Planujemy spotkać się z odpowiednimi władzami hiszpańskich organów regulacyjnych i zbadać, jakiego rodzaju odszkodowanie możemy zaproponować klientom, którzy stracili pieniądze z powodu tego upadku" - głosi komunikat firmy, która próbuje uspokoić konsumentów. Firma jest zarejestrowana w Hiszpanii.

Brexit winowajcą?

Wśród przyczyn zamknięcia firmy Lowcostholidays pojawia się m.in. Brexit.

Późnym wieczorem w piątek pojawił się komunikat na stronie spółki, który głosi: „Z wielką przykrością informujemy, że Lowcost Travel Group przestał działać w dniu 15 lipca 2016 roku. Dzieje się to po wyczerpujących próbach podejmowanych przez dyrektorów grupy, by uratować firmę osłabioną przez trwające od niedawna turbulencje w środowisku finansowym".

Fragment komunikatu firmy Lowcost Travelgrouphttp://lowcostholidays.com/

Natalia Legoń przyznaje, że według oficjalnego stanowiska przedstawicieli firmy, to właśnie Brexit przyczynił się do trudności finansowych firmy. W rozmowie z tvn24bis.pl wymienia także inne przyczyny.

- Jeden z uruchomionych niedawno przez firmę serwisów - Hoteling.com okazał się niewypałem. Innym powodem jest terroryzm - najważniejsze dotychczas kierunki, takie jak Tunezja i Turcja praktycznie przestały istnieć. Ponadto, 55 proc. klientów firmy to Brytyjczycy, a z powodu załamania wartości funta, koszt wycieczek znacznie wzrósł - wyjaśnia. Brytyjska waluta mocno ucierpiała po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

BBC zauważa, że branża turystyczna należy do wyjątkowo trudnych, która dodatkowo została „podkopana” przez Brexit. „Jeśli i tak względnie niskie zaufanie, dalej spada z powodu referendum ws. Brexitu, a potem pogrąża funta w stosunku do euro po głosowaniu, to może wystarczyć do zniszczenia domków z kart postawionych przez niektóre firmy podróżnicze” - czytamy w BBC.

Firma Lowcost Travelgroup została założona w 2004 roku przez Paula Evansa.

Czekamy na komentarz w tej sprawie od Lowcost Travelgroup.

Zobacz: Polskie MSZ kategorycznie odradza podróż do Turcji. Co z Polakami, którzy są tam na wakacjach?

Autor: ag//km / Źródło: tvn24bis.pl. The Guardian, BBC

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP