Brytyjska firma plajtuje i zwalnia w Krakowie. Powodem ma być Brexit

Firma Lowcostholidays upada. 300 Polaków pozostaje bez pracy

Brytyjska spółka Lowcost Travel Group do której należy m.in. Lowcostholidays ogłosiła upadłość. Jej największy oddział zagraniczny znajdował się w Krakowie, zatrudniając ok. 300 osób. Wszyscy pracownicy mieli stracić pracę bez otrzymania wypowiedzenia i zaległego wynagrodzenia. - Nie zamierzamy tak tego zostawić - informuje jedna z zatrudnionych Natalia Legoń w rozmowie z tvn24bis.pl. - Szykujemy pozew zbiorowy, a w poniedziałek rano organizujemy protest. Wśród przyczyn niewypłacalności firmy jej przedstawiciele wymieniają m.in. Brexit.

Lowcostholidays to trzecie co do wielkości brytyjskie biuro podróży, które swoją siedzibę główną ma na Wyspach, jednak jego oddziały funkcjonowały także w Polsce (w Krakowie), na Majorce i w Szwajcarii.

Dobrze funkcjonująca firma

Natalia Legoń pracowała w krakowskim oddziale firmy od kwietnia zeszłego roku. - Do tej pory była to sprawnie działająca firma, jednak w ostatnich tygodniach pojawiały się alarmujące sygnały, które mogły wzbudzić niepokój - m.in. opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń - wyjaśniała Natalia Legoń. - Jednak w branży turystycznej zawsze pojawiają się problemy z płatnościami - dodała.

Cześć z pracowników podczas zwolnienia miała dowiedzieć się, że od grudnia nie opłacano im składek ZUS.

"Ostatni dzień pracy"

Według relacji Legoń, w piątek - jak zwykle - pracownicy pracowali jak co dzień. Jednak o godzinie 15.00 we wszystkich oddziałach firmy w różnych krajach oddelegowani reprezentanci Lowcost Travel Group poinformowali o zakończeniu działalności spółki. - Dowiedzieliśmy się, że jest to nasz ostatni dzień pracy. Poproszono nas także o opuszczenie stanowisk i budynku - poinformowała Natalia Legoń. Relacjonuje w rozmowie z tvn24bis.pl, że firma nie udzieliła żadnych informacji o dalszych krokach i procedurach, ani nie wręczyła swoim pracownikom stosownych dokumentów informujących o statusie ich i firmy. Te stanowiłyby podstawę do ubiegania się o świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotni.

Okupacja

Krakowski oddział zatrudniał kilkaset osób - pojawiają się różne szacunki - BBC informuje np. o 471 osobach, nasza rozmówczyni podaje liczbę ok. 300 osób.

Stu pracowników postanowiło nie opuszczać budynku do momentu uzyskania konkretnych informacji i dokumentów od firmy. Wezwali policję, która sporządziła notkę informującą o tym, że pracownicy zjawili się zgodnie z planem w pracy. Pracownicy wynajęli także kancelarię prawną, która będzie reprezentowała ich przed windykatorem oraz szefem HR, którzy przybyli z Wielkiej Brytanii. Wśród okupujących polską filię znajdowała się także Natalia Legoń. Naszej rozmówczyni udało się także pomówić z windykatorem. - Rozmawiałam z nim pytając, jakie będę dalsze procedury. Przyznał jednak, że nie zna polskiego prawa - mówiła Legoń. - Dodał, że wszelkie roszczenia pracowników będą trafiały do Wielkiej Brytanii, do firmy windykacyjnej. Jednak nie wiadomo, kiedy uda się otrzymać zaległe płatności, ponieważ najpierw musi zostać sprzedany majątek firmy, następnie zostaną pokryte zobowiązania względem rządu (prawdopodobnie podatkowe), a na końcu roszczenia pracownicze - relacjonowała zatrudniona w polskim oddziale Lowcostholidays.

Protest i pozew

Natalia Legoń w rozmowie z tvn24bis.pl poinformowała, że pracownicy mają zamiar złożyć pozew zbiorowy. Oprócz tego w poniedziałek o godz. 9.00 duża ich grupa zgromadzi się przed odziałem firmy w Krakowie i będzie protestować. Jak informuje nasza rozmówczyni, krakowscy pracownicy mają poparcie związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Partii Razem. Żądają uzyskania dokumentów informujących o statusie prawnym firmy oraz informacji o wypłacie zaległych wynagrodzeń.

Co z podróżującymi?

Jak informuje „The Guardian” upadłość firmy może dotknąć 27 tys. podróżujących już przebywających za granicą oraz 110 tys. osób, które zarezerwowały swoje wyjazdy. Jak powiedziała nam Natalia Legoń, w piątek o godz. 15.00, a zatem w momencie przekazania informacji o zamknięciu firmy, przebywający za granicą klienci dowiedzieli się, że muszą opuścić hotele, bądź uiścić za nie opłatę. - Ich bilety powrotne są opłacone, ale hotele nie - twierdzi Legoń.

Klienci, którzy mają zarezerwowaną podróż, ale jeszcze nie zdążyli wyjechać, najprawdopodobniej będą musieli zmienić plany na wakacje. Jak informuje firma, mała liczba podróżujących może mieć problem, ponieważ ich przeloty nie zostały opłacone, natomiast wielu z nich nie ma zapewnionych noclegów.

Legoń radzi, aby klienci, którzy dokonywali płatności kartą kredytową, skorzystali z opcji charge-back, która umożliwi im odzyskanie przynajmniej części zapłaty.

Głównymi klientami firmy byli podróżujący ze Skandynawii i Anglii, jednak zdarzali się także i Polacy korzystający z jej usług.

„Wykupiłam wczasy w czwartek popołudniu, a w piątek ogłosili upadłość. Posiadam jedynie potwierdzenie lotu w jedna stronę” - poinformowała jedna z czytelniczek naszego portalu z prośbą o interwencję.

"Planujemy spotkać się z odpowiednimi władzami hiszpańskich organów regulacyjnych i zbadać, jakiego rodzaju odszkodowanie możemy zaproponować klientom, którzy stracili pieniądze z powodu tego upadku" - głosi komunikat firmy, która próbuje uspokoić konsumentów. Firma jest zarejestrowana w Hiszpanii.

Brexit winowajcą?

Wśród przyczyn zamknięcia firmy Lowcostholidays pojawia się m.in. Brexit.

Późnym wieczorem w piątek pojawił się komunikat na stronie spółki, który głosi: „Z wielką przykrością informujemy, że Lowcost Travel Group przestał działać w dniu 15 lipca 2016 roku. Dzieje się to po wyczerpujących próbach podejmowanych przez dyrektorów grupy, by uratować firmę osłabioną przez trwające od niedawna turbulencje w środowisku finansowym".

Fragment komunikatu firmy Lowcost Travelgrouphttp://lowcostholidays.com/

Natalia Legoń przyznaje, że według oficjalnego stanowiska przedstawicieli firmy, to właśnie Brexit przyczynił się do trudności finansowych firmy. W rozmowie z tvn24bis.pl wymienia także inne przyczyny.

- Jeden z uruchomionych niedawno przez firmę serwisów - Hoteling.com okazał się niewypałem. Innym powodem jest terroryzm - najważniejsze dotychczas kierunki, takie jak Tunezja i Turcja praktycznie przestały istnieć. Ponadto, 55 proc. klientów firmy to Brytyjczycy, a z powodu załamania wartości funta, koszt wycieczek znacznie wzrósł - wyjaśnia. Brytyjska waluta mocno ucierpiała po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

BBC zauważa, że branża turystyczna należy do wyjątkowo trudnych, która dodatkowo została „podkopana” przez Brexit. „Jeśli i tak względnie niskie zaufanie, dalej spada z powodu referendum ws. Brexitu, a potem pogrąża funta w stosunku do euro po głosowaniu, to może wystarczyć do zniszczenia domków z kart postawionych przez niektóre firmy podróżnicze” - czytamy w BBC.

Firma Lowcost Travelgroup została założona w 2004 roku przez Paula Evansa.

Czekamy na komentarz w tej sprawie od Lowcost Travelgroup.

Zobacz: Polskie MSZ kategorycznie odradza podróż do Turcji. Co z Polakami, którzy są tam na wakacjach?

Autor: ag//km / Źródło: tvn24bis.pl. The Guardian, BBC

Pozostałe wiadomości

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl