Serie kropli do oczu wycofane ze sprzedaży

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Postęp technologiczny w służbie zdrowiu
Postęp technologiczny w służbie zdrowiuTVN24BiS /
wideo 2/4
TVN24BiS /Postęp technologiczny w służbie zdrowiu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży paru serii kropli do oczu w związku ze stwierdzeniem wad jakościowych.

Z obrotu wycofana została seria kropli Timo-COMOD 0,5% o mocy 5 mg/ml oraz Allergo-COMOD o mocy 20 mg, które zostały wyprodukowane przez Ursapharm Poland Sp. z o.o.

"Wytwórca po otrzymaniu zwiększonej liczby reklamacji dotyczących niewłaściwej wielkości kropli lub braku możliwości podania kropli z dozownika przeprowadził postępowanie wyjaśniające, które wykazało nieprawidłowości w zakresie montażu obudowy pompki dozownika" - czytamy w wyjaśnieniach GIF decyzji dotyczących wycofania z obrotu na terenie całego kraju serii kropli Timo-COMOD oraz Allegro-COMOD.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Szczegóły produktów:

Timo-Comod 0,5% (Timololum) - 5mg/ml krople do oczu, roztwór, butelka 10 ml; nr serii: 296072 z datą ważności 30.06.2022; producent: Ursapharm Poland Sp. z o.o. 

Allergo-COMOD (Natrii cromoglicas), 20 mg/ml, krople do oczu, roztwór, butelka 10 ml; nr serii: 251774 z datą ważności 30.04.2022; producent: Ursapharm Poland Sp. z o.o. 

Decyzja GIF - Timo-COMOD
Decyzja GIF Allergo-COMOD

Krople Timo-COMOD są stosowane w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych na jaskrę z otwartym kątem przesączania oraz u chorych z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Z kolei Allergo-COMOD to produkt leczniczy do stosowania w alergicznym zapaleniu spojówek.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii produktów z obrotu.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości