500 plus na pierwsze dziecko. Trzy możliwości złożenia wniosku

Z kraju

Borys-Szopa: wypłaty 500 plus będą w miarę możliwości jak najszybciejtvn24
wideo 2/35

Od poniedziałku można składać wnioski o przyznanie świadczenia Rodzina 500 plus w nowej rozszerzonej odsłonie. Po zmianach świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny.

Po rozszerzeniu formuły 500 plus świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia w rodzinie, również pierwsze i jedyne, a także przebywające w pieczy zastępczej – zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej. Resort poinformował, że wnioski można składać online - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak przekonuje MRPiPS, nowy formularz-wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia.

W poniedziałek rano minister rodziny Bożena Borys-Szopa poinformowała na Twitterze, że "po 6 godzinach mamy prawie 22,3 tys. wniosków o świadczenie #Rodzina500plus, w tym ponad 5,8 tys. złożonych przez portal empatia @MRPiPS_GOV_PL".

ZMIANY W 500 PLUS. CO TRZEBA WIEDZIEĆ

Wypłata świadczeń

Minister podkreśliła, że tylko złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.

"Jeśli rodzic złoży wniosek dopiero w październiku, świadczenie zostanie przyznane od października, czyli od miesiąca złożenia wniosku. W przypadku rodziców, którzy mają ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci, rodzice ci składają od lipca 2019 roku jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci" - tłumaczyła szefowa MRPiPS. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do około 6,8 miliona dzieci. Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dotychczas, według stanu na koniec kwietnia br., ze świadczenia wychowawczego korzystało 3,6 miliona dzieci. Z danych MRPiPS wynika, że od początku uruchomienia programu (1 kwietnia 2016 roku) do końca kwietnia 2019 roku wypłacono świadczenia o wartości ponad 70,6 miliarda złotych. W roku 2019 program Rodzina 500 plus będzie kosztował dodatkowe 9,6 miliarda złotych. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie około 20 miliardów złotych. W sumie będzie to 41 miliardów złotych rocznie.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty: