Ministerstwo zdrowia ostrzega przed stroną internetową podszywającą się pod witrynę resortu. Oferuje ona zakup preparatu, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Resort zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.
"Ostrzegamy, że w sieci funkcjonuje strona internetowa, która podszywa się pod witrynę Ministerstwa zdrowia. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów)" - czytamy w komunikacie, który znajduje się na stronie internetowej resortu. "Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi sprzedaży produktów leczniczych i nie realizuje podanego na stronie programu, a oferowany preparat nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce" - podkreślono. Resort dodaje, że na fikcyjnej stronie internetowej produkt reklamuje osoba podająca się za lekarza – tymczasem taka osoba w rzeczywistości nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy.
Do prokuratury
Minister zdrowia "w najbliższym czasie" zgłosi do prokuratury fakt istnienia strony. W komunikacie wyraża podejrzenie popełnienia przestępstwa internetowego (art. 286 i 287 kodeksu karnego). Grozi za to do 8 lat więzienia. "Promowanie w mediach osób czy też tez o wątpliwej merytorycznej wiarygodności jest niezwykle groźne. Rozumiem potrzebę dyskusji i wolności wypowiedzi, ale pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach siła przekazu jest ogromna, nasze słowa, np. w sieci, pozostają już właściwie na zawsze, dlatego wszelkie wypowiedzi dotyczące zdrowia lub życia ludzi muszą być naprawdę wyjątkowo przemyślane i odpowiedzialne" - przypomina cytowany w komunikacie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Co powinno wzbudzić niepokój?
W komunikacie zwrócono także uwagę na to, co na fałszywej witrynie powinno wzbudzić niepokój pacjentów:
1. Sprzedaż produktów – żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów.
2. Brak "gov.pl" w adresie strony – każda strona administracji rządowej założona jest na domenie gov.pl. Fałszywe strony nie zawierają jej w swoim adresie.
3. Błędne oznakowanie strony – strona internetowa urzędu powinna zawierać prawidłowe logo danej jednostki.
4. Niedziałające treści – zakładki strony internetowej powinny zawierać odpowiednią merytorycznie treść.
5. Brak danych kontaktowych – na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.
Autor: ps//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock