TVN24 Biznes | Z kraju

"The Economist": PiS może uderzyć w wolne media

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
The Economist
Jarosław Kaczyński o repolonizacji mediów
Jarosław Kaczyński o repolonizacji mediówPolskie Radio Program I
wideo 2/5
Polskie Radio Program I Jarosław Kaczyński o repolonizacji mediów

Gdy tylko Prawo i Sprawiedliwość znów objęło władzę w 2015 roku, od razu zaczęło podkopywać niezależność polskich mediów - pisze "The Economist". Tygodnik informuje też, że PKN Orlen prowadzi rozmowy na temat zakupu Polska Press.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"The Economist" pisze, że od kilku lat liderzy Prawa i Sprawiedliwości mówią o repolonizacji i dekoncentracji na rynku mediów. Do tej pory przepisy nie zostały przyjęte. Tygodnik dodaje jednak, że szef partii Jarosław Kaczyński, który wyszedł z cienia i objął tekę wicepremiera, wydaje się zdeterminowany, aby przeforsować ustawy w tej sprawie.

"Biorąc przykład z nieliberalnych Węgier, Prawo i Sprawiedliwość przygląda się teraz prywatnym mediom, w tym popularnemu tabloidowi 'Fakt', który należy do niemiecko-amerykańsko-szwajcarskiej grupy Ringier Axel Springer i TVN, telewizji należącej do amerykańskiego Discovery. Kolejnym celem jest 'Gazeta Wyborcza''' - napisano.

Orlen i Polska Press

"The Economist" przytacza wypowiedź Adama Szynola, z której wynika, że w przypadku prawie żadnej firmy medialnej nie jest konieczna obecnie "dekoncentracja", bo rynek jest już rozdrobniony. Tygodnik pisze, że wyjątkiem są dzienniki regionalne: 20 z 24 z nich należy do niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Passau (VGP).

Z informacji "The Economist" wynika, że kontrolowany przez państwo PKN Orlen obecnie prowadzi jednak rozmowy z wydawnictwem Verlagsgruppe Passau (VGP) na temat zakupu jego polskiego oddziału, Polska Press.

Autor:mp/dap

Źródło: The Economist

Pozostałe wiadomości