Prezydent, alimenty i minister. "Troszczy się o 500 plus"

Z kraju

TVN24 BiSZdaniem minister Elżbiety Rafalskiej, prezydent Andrzej Duda troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus

Prezydent Andrzej Duda troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus i tak odbieramy propozycję zmian w niej - powiedziała dziennikarzom minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Prezydent chce, by świadczenie wychowacze nie powodowało obniżenia alimentów.

Prezydent Andrzej Duda poinformował PAP w piątek, że skierował do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która spowoduje, że świadczenie z programu Rodzina 500 plus nie będzie obniżać wysokości świadczeń alimentacyjnych. "Absurdem" nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

W prezydenckim projekcie proponuje się zmianę artykułu regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. - Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego - podkreślono w uzasadnieniu projektu. Jak wskazują jego autorzy, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (wprowadziła ona program Rodzina 500 plus) zgodnie z intencjami ustawodawców.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY AUTORSTWA PREZYDENTA

Rafalska odpowiada

- Wszystkie sytuacje, w których doskonalimy i chcemy poprawić ten program, są dobrymi rozwiązaniami - podkreśliła w poniedziałek Rafalska, pytana przez PAP o propozycję prezydenta. - Pan prezydent troszczy się o wdrożenie tej ustawy i tak odbieramy tę propozycję - dodała. Zaznaczyła, że sam resort stale monitoruje, jak program wchodzi w życie. - Ciągle też jesteśmy na etapie monitorowania tych wszystkich zmian i sprawdzania tej ustawy w życiu - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

O programie

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas wpłynęło już ich ponad 1,8 mln (przy 2,7 mln uprawnionych rodzin). W prezydenckim projekcie zaproponowano również m.in. wyłączenie świadczenia wychowawczego spod egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego.

Gościem programu "Bilans" był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (21.04.2016):

Gościem programu "Bilans" był Bartosz MarczukTVN4 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: