TVN24 Biznes | Z kraju

100 milionów złotych na zbieranie deszczówki. Nowy program ministerstwa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Andrzej Duda o programie "Moja woda"
Andrzej Duda o programie "Moja woda"TVN24
wideo 2/5
TVN24Andrzej Duda o programie "Moja woda"

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać do 5 tysięcy złotych na instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe - poinformował resort klimatu. Do rozdysponowania w nowym programie "Moja woda" będzie 100 milionów złotych.

Według ministerstwa nowy program pozwoli sfinansować 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji, które pozwolą zgromadzić milion metrów sześciennych wody w miejscu jej opadu, czyli na prywatnych działkach. Jak wyjaśniono, właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać do 5 tysięcy złotych dotacji na taką inwestycję, lecz nie więcej niż 80 procent kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Wsparcie finansowe przewidziane jest na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Taka "złapana woda" ma nie trafiać np. do kanalizacji deszczowej.

Resort tłumaczy, że pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program "Moja Woda" realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym umowy będą podpisywane do 30 czerwca 2024 r., a środki będą wydatkowanie do końca 2024 r.

Inne programy

Resort przypomniał, że obecnie trwa nabór wniosków na minimalizowanie ryzyka podtopień podczas opadów nawalnych w gminach miejskich i miejsko-wiejskich. Do rozdysponowania z POIiŚ jest 60 mln zł, a dotacje sięgają do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że wraz z NFOŚiGW pracują nad trzema innymi programami dotyczącymi retencji wody na wsi i w miastach. Mają być one skierowane tym razem do samorządów. Ich budżet ma wynieść 210 mln zł.

Od 17 sierpnia będzie można z kolei składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Na ten cel zarezerwowano 100 mln zł ze środków norweskich.

Jak dodano, wkrótce NFOŚiGW ma poinformować o kolejnym naborze wniosków w programie skierowanym do gmin wiejskich na retencję wody. Program ma mieć budżet 50 mln zł, a dotacje mają sięgać do 70 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości