Prezydencki program ma pomóc młodym. Na razie powstanie specjalny zespół


Prezydencka minister Irena Wóycicka powiedziała, że w Kancelarii Prezydenta zostanie powołany zespół do prac nad programem "Dobry Start dla Młodych". Jak mówiła, prezydent chciałby, aby partnerami w realizacji programu był rząd, samorządy, przedsiębiorcy i pracodawcy, uczelnie i organizacje pozarządowe.

Prezydent Bronisław Komorowski w połowie kwietnia zapowiedział, że przedstawi swoje propozycje dla młodych Polaków pod hasłem "Dobry Start dla Młodych". Program ma - zdaniem prezydenta – stworzyć młodym ludziom warunki do realizacji ich aspiracji w kraju.

Jakie zmiany?

Komorowski zapowiedział wówczas, że wśród propozycji znajdą się m.in.: wprowadzenie karty młodego przedsiębiorcy, by ułatwić młodym ludziom zakładanie i prowadzenie firmy; rozwiązanie problemu nadużywania przy zatrudnianiu umów cywilnoprawnych, by ich stosowanie było wyjątkiem, a nie regułą; szybkie wdrożenie "masywnego programu budowy mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem"; szybkie uchwalenie ustawy o innowacyjności, by powstawały lepsze i lepiej płatne miejsca pracy. Wóycicka zapowiedziała, że w Kancelarii Prezydenta zostanie powołany zespół zajmujący się przygotowaniem programu. Według niej, w zespole tym będą ludzie młodzi, wspomagani przez ekspertów z rożnych dziedzin. Prezydencka minister powiedziała, że jeśli Bronisław Komorowski po raz kolejny zostanie prezydentem, zespół do opracowania programu "Dobry Start dla Młodych" powołany zostanie po majowych wyborach. Jednak już teraz opracowany został w Kancelarii wstępny zarys programu, który obejmuje zagadnienia związane z edukacją, rynkiem pracy, przedsiębiorczością młodych osób, kwestią dostępności do samodzielnego mieszkania, godzeniem ról zawodowych i rodzinnych oraz aktywnością obywatelską i partycypacją młodych osób w życiu publicznym - zaznaczyła.

Poważne problemy

Prezydencka minister przypomniała, że prezydent spotkał się z ostatnio z reprezentantami młodych osób; dyskusja dotyczyła właśnie ich problemów. - To spotkanie potwierdziło, że to są właśnie problemy ważne dla młodych ludzi - wskazywała. Wóycicka podkreślała, że program dla młodych musi być tworzony przy ich udziale. Będziemy też - dodała minister w Kancelarii Prezydenta - szukać partnerów do jego realizacji. W tym kontekście wymieniła rząd, parlament, samorząd, pracodawców, przedsiębiorców czy uczelnie wyższe. - Będziemy zachęcać i szukać wspólnoty interesów - podkreśliła. Zaznaczyła, że taka strategia okazała się skuteczna przy realizacji prezydenckiego programu "Dobry Klimat dla Rodziny", który też skierowany jest przede wszystkim do osób młodych.

Przygotowanie

Według niej, trzeba zastanowić się nad tym, jak wzmocnić przygotowanie młodych do rynku pracy już na etapie edukacji w szkole i na uczelniach. - Ale nie chodzi o to, by koniecznie przygotowywać do konkretnego zawodu, ale przede wszystkim o kształcenie różnych umiejętności "miękkich" - tłumaczyła. Jak mówiła, chodzi o to, by młody pracownik był kreatywny i odpowiedzialny, by umiał pracować w zespole. - Nie chodzi o to, by z uczelni wyższych tworzyć szkoły zawodowe, ale by wyposażyć młodych ludzi w umiejętności potrzebne na rynku pracy i pomóc by dobrze wybierali kierunek kształcenia - wskazywała. Według minister, można pomyśleć o upowszechnieniu praktyk w czasie studiów, które pozwolą młodym ludziom zmierzyć się z miejscem pracy. Choć - zauważyła - potrzebna jest im także wiedza o sytuacji na rynku pracy.

Niestabilność

Zdaniem Wóycickiej, jednym z problemów młodych, wymagających rozwiązania, jest m.in. "przedłużająca się niestabilność" związana ze stażami bezpłatnymi i umowami cywilnoprawnymi. - Na pewno elastyczność jest ważna dla rynku pracy, natomiast ewidentnie w tej chwili jest nadużywana. To jest kolejny temat, do którego będziemy chcieli podejść i zastanowić się, jak ograniczyć rozmiary tej bardzo niestabilnej sytuacji młodych ludzi na rynku pracy - mówiła. Podkreślała, że zatrudnianie przez pracodawców na tzw. umowach śmieciowych powinno być lepiej kontrolowane. - Nie chodzi o to, by w ogóle likwidować umowy cywilnoprawne, ale by były one stosowane w sytuacjach przewidzianych prawem - powiedziała. Wskazywała, że chodzi o to, by zatrudnienie na umowie cywilnoprawnej w efekcie prowadziło też do zatrudnienia pracownika na umowę o pracę.

Co jeszcze?

Kolejnym problemem, na który natrafiają - według Wóycickiej - młodzi ludzie jest kwestia mieszkań. Podkreśliła, że z badań wynika, iż ok. 60 proc. młodych ludzi nie może pozwolić sobie na mieszkanie na własność. Jak mówiła, w związku z tym należy rozwijać sektor mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. O konieczności prowadzenia polityki mieszkaniowej, która oferuje takie rozwiązania, mowa była już w programie Dobrym Klimacie dla Rodziny - przypomniała. Jak mówiła, warto podkreślić, że rząd pracuje już nad takimi rozwiązaniami. W kontekście możliwości łączenia ról zawodowych i rodzinnych przypomniała, że do Sejmu trafił już prezydencki projekt ustawy rodzinnej, przewidującej m.in. zwiększenie elastyczności organizacji czasu pracy. - Liczymy bardzo, że do 2017 roku zrealizowany zostanie program rządowy pełnego dostępu do opieki przedszkolnej - zaznaczyła. Zwróciła jednak uwagę, że potrzebne jest zwiększenie dostępności usług dla mniejszych dzieci. - Zwłaszcza w dużych miastach jest to ogromny problem dla wielu rodziców - zauważyła.

Karta przedsiębiorcy

Kancelaria Prezydenta analizuje także rozwiązania w zakresie kart młodego przedsiębiorcy, które stosują niektóre samorządy. Zdaniem Wóycickiej, warto upowszechniać to rozwiązania i korzystając z doświadczeń samorządów zastanowić się nad wprowadzeniem takiej karty ogólnopolskiej analogicznie do Karty Dużej Rodziny. Wóycicka mówiła też o tym, że należy też działać na rzecz większego udziału młodych w życiu publicznym.

Autor: msz/mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Na skutek uszkodzeń wywołanych powodzią zablokowane są cztery odcinków dróg krajowych w zarządzie GDDKiA - poinformowała Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei zarządca infrastruktury kolejowej PKP PLK przekazał, że nieprzejezdne w środę po południu pozostają trzy odcinki linii kolejowych.

Zablokowane drogi, nieprzejezdne linie kolejowe. Lista

Zablokowane drogi, nieprzejezdne linie kolejowe. Lista

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by chronić powodzian przed działalnością firm odszkodowawczych i windykacyjnych żerujących na tragedii. Rada chce, by upowszechniać informacje o pomocy prawnej, zwłaszcza tej świadczonej pro bono.

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Źródło:
pap, tvn24.pl

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi nad zawartymi w noweli przepisami Prawa farmaceutycznego, tzw. Apteki dla aptekarza 2.0. - Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, odnosząc się do orzeczenia TK.

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w sierpniu 2024 roku wyniósł 4 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Oznacza to, że inflacja pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas jedynie Rumunia i Belgia.

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska poinformowała w środę, że potrąci 200 milionów euro Węgrom z przynależnych im funduszy unijnych, ponieważ Budapeszt nie zapłacił na czas grzywny za łamanie unijnego prawa, między innymi poprzez przetrzymywanie osób ubiegających się o ochronę w strefach tranzytowych i wydalanie z kraju tych, które czekały na rozpatrzenie odwołań.

Milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Źródło:
PAP

Ubezpieczenie AC chroni przed rozmaitymi rodzajami szkód, najczęściej również tych będących wynikiem zalania. Warto jednak pamiętać, że na to, czy dostaniemy odszkodowanie i w jakiej kwocie, wpływ będzie miało kilka ważnych czynników. Co zrobić, by dostać odszkodowanie po powodzi?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
tvn24.pl

Klienci z terenów objętych stanem klęski żywiołowej będą mogli skorzystać z zawieszenia rat kredytów w niektórych bankach. O takim rozwiązaniu informują kolejne banki. To niejedyne formy pomocy dla powodzian.

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Philip Morris International, właściciel takich marek papierosów jak Marlboro i L&M, ogłosił sprzedaż należącej do niego brytyjskiej firmy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sprzedawany biznes zajmuje się produkcją inhalatorów stosowanych do leczenia chorób płuc. Tytoniowy gigant sprzedał brytyjską firmę za zaniżoną cenę z powodu "nieuzasadnionej" krytyki, która towarzyszyła tej transakcji.

Po fali krytyki tytoniowy gigant sprzedaje biznes ze stratą

Po fali krytyki tytoniowy gigant sprzedaje biznes ze stratą

Źródło:
BBC

Firma Google wygrała w środę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE proces z Komisją Europejską w sprawie anulowania 1,49 miliarda euro kary nałożonej na amerykańskie przedsiębiorstwo przed pięcioma laty.

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

Źródło:
PAP

- W razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby - poinformował w sodę szef rządu Donald Tusk. Jak przypomniał, są narzędzia prawne związane ze stanami nadzwyczajnymi, które to umożliwiają.

Rząd może wprowadzić narzędzia do kontroli cen na terenach powodziowych

Rząd może wprowadzić narzędzia do kontroli cen na terenach powodziowych

Źródło:
tvn24.pl

Ubezpieczyciele odnotowali w ostatnim czasie kilkukrotny wzrost zgłoszeń szkód z obszarów dotkniętych klęską żywiołową - wynika z informacji przekazanych przed firmy. Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie po powodzi? Wyjaśniamy.

Ubezpieczyciele notują kilkukrotny wzrost zgłoszeń szkód

Ubezpieczyciele notują kilkukrotny wzrost zgłoszeń szkód

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc będzie polegała na spłacie rat, przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowej - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański w trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego.

Państwo spłaci 12 rat kredytu

Państwo spłaci 12 rat kredytu

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z powodziami i ich dramatycznymi skutkami. W całym kraju ruszyły setki zbiórek finansowych i rzeczowych. W akcję włączyły się największe organizacje pozarządowe, między innymi Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także Fundacja TVN.

Zbiórki dla powodzian. Gdzie można wpłacać pieniądze?

Zbiórki dla powodzian. Gdzie można wpłacać pieniądze?

Źródło:
PAP

Resorty finansów i rodziny nie ustępują w sprawie swoich propozycji dotyczących zasiłku pogrzebowego - przekazała środowa "Rzeczpospolita". MF uważa, że świadczenie powinno wynieść 6450 zł, natomiast zdaniem MRPiPS, ze względu na wysokie koszty pogrzebu, wsparcie musi być większe.

Spór o zasiłek pogrzebowy. Dwie propozycje na stole

Spór o zasiłek pogrzebowy. Dwie propozycje na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozporządzenie wprowadzające zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi zostało we wtorek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Resort finansów poinformował, że wejdzie w życie w środę, 18 września.

Zerowy VAT na darowizny dla powodzian. Opublikowano rozporządzenie

Zerowy VAT na darowizny dla powodzian. Opublikowano rozporządzenie

Źródło:
PAP

Warren Buffett, zaliczający się do grona najbogatszych ludzi na świecie, odesłał córkę do banku, gdy ta poprosiła go o pieniądze na remont kuchni. Ujawniono to w raporcie firmy Benzinga, zajmującej się publikowaniem informacji finansowych i rynkowych.

Multimiliarder w sprawie pożyczki zaproponował córce wizytę w banku

Multimiliarder w sprawie pożyczki zaproponował córce wizytę w banku

Źródło:
PAP

W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego - poinformował we wtorek Grzegorz Dyjak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przerwanie zajęć z powodu powodzi. ZUS przypomina o zasiłku

Przerwanie zajęć z powodu powodzi. ZUS przypomina o zasiłku

Źródło:
PAP

Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w województwie dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w województwie opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki - wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
PAP

Warzywniak Rubin prowadzony w Kłodzku przez pana Mateusza został kompletnie zalany. Mężczyzna stracił środki do życia. - Jeśli sklep nie będzie funkcjonował, to nie będę zarabiał. Mam dwie pracownice, którym muszę płacić, przecież ich teraz nie zwolnię - mówi.

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Nowe wydanie powieści "Topiel", osadzonej w Głuchołazach podczas powodzi w 1997 roku, trafiło na rynek. Autor kryminału Jakub Ćwiek oraz wydawnictwo nie chcą ze sprzedaży ani złotówki - cały zysk zostanie przekazany na rzecz poszkodowanych w powodzi mieszkańców Głuchołazów, rodzinnego miasteczka Ćwieka.

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Źródło:
tvn24.pl