"Presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie. W II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP" - wskazano w środę w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP. "W kolejnych kwartałach kształtowanie się CPI obarczone jest znaczną niepewnością"- czytamy. Po raz kolejny RPP pozostawiła stopy na poziomie 5,75 proc.
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.
Stopy procentowe w czerwcu 2024
Wynoszą one:
▪ stopa referencyjna 5,75 proc.;
▪ stopa lombardowa 6,25 proc.;
▪ stopa depozytowa 5,25 proc.;
▪ stopa redyskontowa weksli 5,80 proc.;
▪ stopa dyskontowa weksli 5,85 proc.
"W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji. W efekcie w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP (2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 pkt proc.)" – wskazano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP.
W opinii RPP również inflacja bazowa – po wyłączeniu cen energii i żywności – będzie się utrzymywać na poziomie niższym niż w poprzednich kwartałach, ale nadal pozostanie wyższa od głównego wskaźnika inflacji.
"Według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w maju 2024 r. wyniósł 2,5 proc. (wobec 2,4 proc. w kwietniu 2024 r.). W maju wzrosła roczna dynamika cen energii, w tym paliw. Z kolei roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych nieznacznie się obniżyła. Uwzględniając dane GUS, można szacować, że w maju ponownie obniżyła się inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii". Ponadto "Rada ocenia, że obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki".
Prognozy dotyczące poziomu inflacji i stóp procentowych w kolejnych miesiącach
"W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym" - prognozuje RPP.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Albert Zawada