Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podjął decyzję o zakończeniu procedury sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja bez wyboru oferty. "Sytuacja spółki jest znacząco inna niż w dniu, w którym ogłaszaliśmy postępowanie. Aktualna wycena spółki jest wyższa niż w momencie rozpoczęcia postępowania w 2021 roku" - wskazał Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Port Gdański Eksploatacja może zakończyć ten rok historycznym wynikiem pod względem przeładunków.
Morski Port Gdańsk poinformował w środowym komunikacie, że procedura sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja została zakończona bez wyboru oferty. Jak wyjaśniono, decyzja wynika z niestabilnej sytuacji geopolitycznej, znacznego wzrostu wartości rynkowej spółki PGE, a także niesatysfakcjonujących właściciela ofert podmiotów dopuszczonych do etapu negocjacji.
W komunikacie wskazano, że "w związku z nową sytuacją geopolityczną, operator portowy PG Eksploatacja S.A. realizuje przeładunki, które są gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa". "Blokada portów ukraińskich, wprowadzone embargo na surowce energetyczne sprowadzane z Rosji, przy jednoczesnej potrzebie zapewnienia ciągłości dostaw surowców z innych kierunków drogą morską, sprawiły, że PGE S.A. przyjęła na siebie ciężar obsługi wzmożonego potoku ładunków 24h/7dni w tygodniu" - czytamy.
Jak poinformowano, w okresie od stycznia do listopada 2022 roku spółka przeładowała łącznie 3,6 mln ton węgla, co stanowi 295 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. "Absolutnie rekordowy był listopad, w którym przeładowano ponad 750 tys. ton tego surowca. PGE S.A. ma szansę zakończyć 2022 r. historycznym wynikiem na poziomie 6,5 mln ton przeładunków ogółem, czyli ponad dwukrotnie wyższym w porównaniu z zeszłym rokiem" - podkreślił Morski Port Gdańsk.
Prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke wskazał, że złożone oferty nie spełniają oczekiwań spółki.
"Złożone oferty nie spełniają naszych oczekiwań z kilku względów. Sytuacja spółki jest znacząco inna niż w dniu, w którym ogłaszaliśmy postępowanie. Aktualna wycena spółki jest wyższa niż w momencie rozpoczęcia postępowania w 2021 roku. W wyniku niespodziewanej zmiany otoczenia geopolitycznego w jakim działa spółka i zwiększonego zapotrzebowania na usługi, PGE realizuje obecnie historyczne wyniki i przeładowuje miesięcznie prawie milion ton ładunków" - powiedział, cytowany w komunikacie, prasowym prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
"Dzięki temu spółka sukcesywnie odrabia dług technologiczny inwestując w mobilny sprzęt przeładunkowy i zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe. Spółka potrzebuje aktualnie partnera, który w dłuższej perspektywie, co najmniej 10-letniej zapewni jej odpowiednie wolumeny i masę ładunkową" - dodał Greinke.
Sprzedaż Portu Gdańskiego Eksploatacja
Na początku 2021 roku zarząd Morskiego Portu Gdańsk zdecydował się na sprzedaż pełnego pakietu akcji spółki Port Gdański Eksploatacja. Spółka prowadzi działalność na ponad 89 ha w porcie wewnętrznym i realizuje przeładunki w oparciu o pięć nabrzeży.
Odpowiedzi na zaproszenie złożyło siedmiu potencjalnych inwestorów. MPG podjął decyzję o zakwalifikowaniu pięciu podmiotów do kolejnego etapu procedury, czyli do przeprowadzenia badania due diligence, kompleksowej analizy kondycji przedsiębiorstwa. Czterech potencjalnych inwestorów skorzystało z przewidzianej w procedurze wizji lokalnej i spotkań z zarządami. Ostatecznie wpłynęły trzy oferty. Zarząd podjął decyzję o zakwalifikowaniu dwóch zainteresowanych firm do etapu negocjacji.
W czerwcu 2022 roku Morski Port Gdańsk udzielił jednemu podmiotowi czasowej wyłączności na udział w negocjacjach.
"Zespół ds. oceny ofert dokonał analizy ofert potencjalnych inwestorów z uwzględnieniem zaktualizowanej na koniec sierpnia 2022 r. wyceny akcji spółki, zawartego w niej stanowiska Doradcy Prywatyzacyjnego, a także aktualnej sytuacji geopolitycznej. Z analizy wynikało, że wartość wynikająca z wyceny PGE S.A. znacznie przekracza wartość wskazywaną we wcześniejszych wycenach, a także wysokość ofert inwestorów" - wyjaśniono.
W związku z tym zarząd Morskiego Portu Gdańsk zwrócił się do inwestora, któremu do końca 2022 roku została udzielona wyłączność na negocjacje, o uwzględnienie nowej sytuacji spółki i poprawienie oferty w terminie do dnia 15 grudnia br. "Oferta Inwestora, która wpłynęła do ZMPG we wskazanym terminie jest poniżej wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Jednocześnie Inwestor nie dokonał zmiany założeń w zakresie pierwotnie planowanych do przeprowadzenia inwestycji, do których zrealizowania byłby zobowiązany po zawarciu umowy, choć potrzeby spółki w tym zakresie uległy znaczącej zmianie" - podkreślono.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Dresler/Port Gdańsk