Dodatek węglowy nie trafił jeszcze do wszystkich wnioskodawców. - Ponad 600 tysięcy wniosków jeszcze jest w trakcie rozpatrywania - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak przypominała, gminy mają możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
- Jeżeli chodzi o dodatek węglowy, ten dodatek jest ciągle wypłacany - przekazała na poniedziałkowej konferencji prasowej Anna Moskwa. Szefowa MKiŚ przytoczyła przy tym dane z ostatniego tygodnia przekazane przez wojewodów.
- Ponad 600 tysięcy wniosków jeszcze jest w trakcie rozpatrywania. Wpłynęło tych wniosków około 5 milionów. Wydaje się, że w tych najbliższych dniach gminy są w stanie przeprowadzić szybką weryfikację tych wniosków, patrząc na dotychczasowe tempo rozpatrywania - zaznaczyła minister klimatu.
Wnioski o dodatek węglowy pod lupą
Jak mówiła, gminy zgłaszają do resortu potrzebę dodatkowej kontroli części wniosków. - Po tych zmianach, które wprowadziliśmy gminy mają możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, czyli takiego sprawdzenia na miejscu, ale też porównania tego wniosku z dużą listą innych dokumentów, które się w gminie znajdują. Tak, żeby jednoznacznie stwierdzić, czy ten piec węglowy jest i czy rzeczywiście ta definicja gospodarstwa domowego i ten zasięg gospodarstwa domowego, zakres, który jest wskazany we wniosku, jest prawidłowy - tłumaczyła Moskwa.
Termin na złożenie wniosku minął wraz z końcem listopada br. Pierwotnie od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina, co do zasady, miała 30 dni na wypłatę środków. Po niedawnej nowelizacji ustawy o dodatku węglowym jest to 60 dni.
Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym wprowadziła też m.in. zasadę jeden adres - jeden dodatek.
- Mamy nadzieję, że do świąt wszystkie gminy będą w stanie środki do gospodarstw domowych przekazać. My po naszej stronie płynność tych środków zapewniamy - podkreśliła szefowa MKiŚ.
Jak przypominała minister klimatu, ścieżka jest taka, że Ministerstwo Finansów przekazuje środki do wojewodów, następnie wojewodowie według zapotrzebowania, przeprowadzają dystrybucję do poszczególnych gmin i gminy wypłacają świadczenie.
Dodatek węglowy
Od 17 sierpnia br. ruszyło składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł.
Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Źródło: TVN24 Biznes