Sejm przyjął zmiany w Polskim Ładzie. W czwartek posłowie przegłosowali ustawę, która między innymi uwzględnia przepisy dotychczasowego rozporządzenia w sprawie poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. Nowelizacja dotyczy też deklaracji PIT-2. Teraz przepisy trafią do Senatu.
Za ustawą głosowało 278 posłów, 16 było przeciw, a 163 wstrzymało się od głosu.
Sejm wprowadził także wcześniej dwie techniczne poprawki do projektu ustawy. Odrzucił natomiast zgłoszoną przez Lewicę poprawkę dotyczącą rozliczeń podatkowych osób samotnie wychowujących dzieci. Odrzucono również cztery wnioski mniejszości dotyczące rozszerzenia prawa do ulg.
Zmiany dotyczące PIT-2
W ustawie zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 roku. Nowelizacja rozstrzyga też, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego. Wcześniej eksperci wskazywali, że złożenie PIT-2 możliwe tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.
PIT-2 będzie mógł też złożyć emeryt lub rencista, który dostarczy do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej (domyślnie kwotę wolną uwzględnia ZUS).
Wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowają moc, co oznacza, że nie trzeba będzie ich ponownie składać.
Czytaj więcej: PIT-2 - co to jest i kto składa taką deklarację? >>>
Strona rządowa tłumaczyła, że za styczeń obowiązywać będą przepisy rozporządzenia, a od lutego regulować tę kwestię będzie ustawa. Dodawano, że wprowadzane zmiany nie wpływają na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatnika na podstawie rozporządzenia. Oznacza to, że wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców, którzy osiągają miesięczny przychód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 roku. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, ma otrzymać wyrównanie od pracodawcy.
Czytaj więcej: Premier mówił, że "do 12 800 złotych będzie zysk albo neutralność". Ekspertka wyjaśnia, skąd ta kwota >>>
Firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami
Ustawa zawiera również rozwiązania dotyczące firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.
Od 1 stycznia br. kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 000 zł, a to z kolei powoduje niższe wpływy na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA), które w dużym stopniu opierają się na zaliczkach na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników.
Aby temu przeciwdziałać, ZFA i ZFRON mają być zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Ustawa przewiduje, że pracodawca otrzyma wsparcie ze środków PFRON, jeśli jest: zakładem aktywności zawodowej, zakładem pracy chronionej, podmiotem, który utracił status zakładu pracy chronionej, ale zatrudnia co najmniej 15 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), posiada wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości co najmniej 18 proc. lub 25 proc. oraz zachował ZFRON.
Podatek miedziowy
Ponadto nowela zakłada zmniejszenie obciążeń związanych z tzw. podatkiem miedziowym, co reguluje złożona autopoprawka. Chodzi o zmianę wzoru, na podstawie którego obliczany jest podatek od miedzi i srebra. Po zmianie przepisów podatek będzie wyliczany w oparciu o zmniejszony o 0,25 współczynnik. Obecnie współczynnik ten wynosi 0,85, a po zmianie będzie wynosił 0,6.
"Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych, ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali. Dlatego proponuje się obniżenie w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r. obowiązujących stawek podatku od wydobycia miedzi i srebra o ok. 30 proc. Ubytek dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 726 mln zł" - wskazano w uzasadnieniu autopoprawki.
Źródło: PAP