Demograficzna zapaść. "Nadziei na to, że Polska będzie 40-milionowym krajem, raczej nie ma"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o zapaści demograficznej: nadziei, że Polska będzie 40-milionowym krajem nie ma
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o zapaści demograficznej: nadziei, że Polska będzie 40-milionowym krajem nie maTVN24
wideo 2/6
prof. Chłoń-Domińczak o zapaści demograficznej: nadziei, że Polska będzie 40-milionowym krajem nie maTVN24

Nadziei na to, że Polska będzie 40-milionowym krajem raczej nie ma - stwierdziła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka do spraw nauki Szkoły Głównej Handlowej i dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Dodała, że "nie jest tak, że w Polsce nagle będzie się rodziło tyle dzieci co w latach 80.".

Liczba ludności w 2022 roku zmniejszyła się o 141 tysięcy w stosunku do poprzedniego roku - podał prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. Jak podkreślił, w ubiegłym roku zanotowano "najmniej urodzeń w okresie powojennym". W końcu 2022 roku w liczba ludności Polski wynosiła 37 mln 767 tys. osób.

Liczba ludności w Polsce spada

- Trzeba pamiętać o tym, że zeszły rok i poprzednich kilka lat były bardzo trudne. Ze względu na pandemię, wojnę, która wybuchła - najazd Rosji na Ukrainę - to wszystko spowodowało, że ludzie mogli się poczuć mniej bezpiecznie i przez to odkładać decyzję o urodzeniu dzieci na później - powiedziała prof. Chłoń-Domińczak.

Wspomniała też o znaczeniu "poczucia niepewności ekonomicznej". - Mamy inflację, wysokie ceny energii, różnego rodzaju czynniki, które skutkują tym, że młodzi ludzie mogą odłożyć decyzję o tym, żeby posiadać dzieci na później, kiedy, mamy nadzieję, sytuacja się ustabilizuje - wyjaśniła.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka do spraw nauki Szkoły Głównej Handlowej i dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGHTVN24

Ekspertka wspomniała również o wysokich stopach procentowych i trudniej dostępnych kredytach. - Takie poczucie, że na rynku pracy nie jest bezpiecznie, koszty życia są duże. (....) Te decyzje mogą być odkładane. Ale nie oszukujmy się, nie jest tak, że w Polsce nagle będzie się rodziło tyle dzieci co w latach 80., gdy mieliśmy wyż demograficzny. Jest już tak, że potencjalnych rodziców, którzy mogą mieć dzieci, jest nieco mniej - podkreśliła.

- Myślę, że nadziei na to, że Polska będzie 40-milionowym krajem, raczej nie ma. Demografia oznacza, że ta ewolucja jest w miarę stabilna - możemy ją przewidzieć. I odpowiednio zastanowić się, jak dostosowywać politykę do tego - rynku pracy, emerytalną, politykę rodzinną, spojrzeć też na migracje. Dzisiaj, jeżeli spojrzymy na rynek pracy, coraz większą rolę odgrywają migranci. To nie jest tylko kwestia tego, co się stało po wybuchu wojny, ale już od 2014 roku, od aneksji Krymu, widzimy stabilny i dynamiczny przyrost cudzoziemców u nas pracujących, głównie obywateli Ukrainy - powiedziała prof. Chłoń-Domińczak.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o zapaści demograficznej: nadziei, że Polska będzie 40-milionowym krajem nie ma
prof. Chłoń-Domińczak o zapaści demograficznej: nadziei, że Polska będzie 40-milionowym krajem nie maTVN24

- Nadal należy zachęcać do tego, żeby dzieci się rodziły, i młodych Polaków i Polki do tego, żeby te dzieci mieli poprzez odpowiednią politykę rodzinną i wspierania rodzin od strony finansowej, ale też od strony dostępu do opieki nad dziećmi, w szczególności tymi do trzech lat – stwierdziła.

Jej zdaniem, "nadal trudno jest znaleźć możliwości opieki" nad małymi dziećmi.

Wpływ decyzji TK w sprawie prawa aborcyjnego

Ekspertka została zapytana również o wpływ sytuacji związanej z prawem aborcyjnym w Polsce. – Nie zajmuję się tym obszarem demografii, więc nie chciałabym "okiem naukowca" mówić. Patrząc z perspektywy rozmów z moimi koleżankami i kolegami, którzy zajmują się decyzjami o posiadaniu dzieci, na pewno obawa przed tym, że jeżeli coś się stanie, możliwość aborcji będzie ograniczona, jest elementem, który w szczególności starsze kobiety, starsze z punktu widzenia posiadania dzieci, może zniechęcać do tego, żeby na dzieci się decydować – powiedziała.

Na pytanie, co mogliby zrobić rządzący, by poprawić sytuację, prof. Chłoń-Domińczak odparła: - Nie ma magicznych guzików. Bardzo dużo jest czynników kulturowych i one nie tylko teraz, ale od lat 90. grają rolę. Młodzi najpierw chcą się ustabilizować na rynku pracy, mieć poczucie tego, że są osadzeni zawodowo, mają mieszkanie, są stabilni od strony ekonomiczno-bytowej. (…) To jest też kwestia dostępności do opieki, poczucie tego, że rodziny mają odpowiedni dostęp do usług, świadczeń.

Podkreśliła, że to "wszystko razem tworzy klimat do posiadania dzieci".

Polska z jednym z najniższych wieków emerytalnych w Europie

- Musimy zmienić podejście do polityki społecznej - tego jak długo pracują, kiedy przechodzą na emeryturę. Mamy jeden z najniższych wieków emerytalnych w Europie i wśród krajów rozwiniętych. Wydłużanie wieku emerytalnego, wydłużanie aktywności zawodowej. Opóźnianie tego momentu, kiedy ludzie zaczynają korzystać z transferów niż wpłacać składki, podatki. To są te działania, które mogą doprowadzić do tego, że system zabezpieczenia społecznego będzie stabilniejszy – zaznaczyła.

Według ekspertki "zmiany demograficzne będą postępować i wiele nie możemy zrobić, żeby od nich odejść". - Natomiast wszystkie kraje europejskie wydłużają wiek emerytalny, wyrównują wiek emerytalny kobiet i mężczyzn - mówiła.

Dodała, że akceptacja w Polsce do tego, by wydłużyć wiek emerytalny, jest "coraz większa". - Gdybyśmy porównali opinie Polaków dzisiaj i 20 lat temu - one są zupełnie inne. Z perspektywy demograficznej (...) jest to proces, który jest konieczny. Perspektywa polityków jest krótsza - stwierdziła.

Podkreśliła, że "wiek emerytalny jest kluczowym mechanizmem". - Jeżeli kobiety chcą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, to te emerytury są bardzo niskie. Skutkuje to tym, że często wydłużają swoje decyzje o przejściu na emeryturę, żeby te emerytury były godniejsze, lepsze - powiedziała. Jej zdaniem trzeba podnieść wiek emerytalny. - Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. (...) To nie jest tak, że jeden wiek rozwiąże problem. (...) Ogólny trend, który obserwujemy na świecie, to ludzie żyją coraz dłużej, coraz dłużej żyją w zdrowiu - wskazała prof. Chłoń-Domińczak.

Dodała też: - Wróciłabym do tych rozwiązań, które były, czyli stopniowo podnosić do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. (...) Nikt nigdy nie podnosi wieku emerytalnego skokowo. To jest proces, który trwa, jest rozłożony na lata, dlatego ten proces trzeba zacząć jak najszybciej.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, wprowadzającą zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP