Limity na tańszy węgiel. Od dzisiaj zmiana zasad

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Kaczyński o przyszłości górnictwa i wydobyciu węgla
Kaczyński o przyszłości górnictwa i wydobyciu węglaTVN24
wideo 2/6
TVN24Kaczyński o przyszłości górnictwa i wydobyciu węgla

Zmieniły się zasady dotyczące limitów na zakup węgla - przypomina Polska Grupa Górnicza. Klienci, którzy w tym roku nie kupili węgla lub kupili go mniej, będą mogli wykorzystać cały limit w roku przyszłym. Limit 3 ton dla gospodarstwa domowego pierwotnie był rozłożony na dwie transze po 1,5 tony - jedna przypadała na czas do końca 2022 roku, kolejna miała być wykorzystana w 2023 roku. Teraz zakupy można zaplanować elastycznie.

Polska Grupa Górnicza (PGG) jest największym krajowym dostawcą węgla. Do końca roku spółka ma dostarczyć samorządom ok. 550-600 tys. ton paliwa na potrzeby gospodarstw domowych. Umowy z firmą podpisało około pół tysiąca gmin, głównie z południowej i środkowej Polski.

Limit na węgiel. Od 2 grudnia nowe zasady

Wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Gorszanów przypomniał w piątkowym komunikacie spółki, że 2 grudnia wchodzi w życie korekta przepisów, mająca na celu usprawnienie procesu sprzedaży węgla dla mieszkańców.

"Dotąd, z uwagi na ryzyko deficytu paliwa, limit 3 ton dla gospodarstwa domowego w sezonie grzewczym podzielony był na dwie części po 1,5 tony. Pierwszą partię można było nabyć do końca roku, a kolejną od stycznia 2023 r.. Obecnie wiadomo już, że węgla tej zimy w Polsce nie zabraknie, dlatego też każde gospodarstwo domowe, które nie wykorzysta do końca grudnia połowy swego limitu na ten sezon, będzie mogło od stycznia przyszłego roku kupić węgiel w ilości całego limitu do 3 ton" - poinformowała PGG.

Przed kilkoma dniami wiceprezes Gorszanów zapewnił, że PGG dostarczy samorządom zamówiony węgiel przed świętami Bożego Narodzenia. Dystrybucja paliwa z PGG w gminach opiera się przede wszystkim na składach, będących tzw. kwalifikowanymi dostawcami węgla z tej spółki - takich punktów jest w całym kraju ponad 120.

W niektórych gminach węgiel trafia do mieszkańców za pośrednictwem wyznaczonych przez samorząd podmiotów. Np. w Żywcu zajmuje się tym Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Ekoterm, który dotąd zaopatrzył w węgiel z PGG 620 gospodarstw domowych, w cenie 1850 zł za tonę. Dostępne są gatunki ekogroszek, orzech i kostka.

Sześć podmiotów obsłuży zamówienia

Do obsługi zamówień gmin w całym kraju wyznaczono sześć podmiotów – spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, wskazanych przez ministra aktywów państwowych. Oprócz PGG są to: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Eksperci PGG wskazują, iż bezpośrednim efektem wdrożenia rządowego programu sprzedaży węgla z udziałem samorządów jest zauważalna obniżka cen węgla w składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży w portalu cieplo.gov.pl. W stosunku do października, średnia cena tony węgla w sprzedaży detalicznej jest w listopadzie o 13 proc. niższa i wynosi 2617 zł brutto - wynika z danych PGG.

Obecnie, w czasie sprzedaży paliwa samorządom, węgiel opałowy luzem nie jest dostępny w sklepie internetowym PGG, gdzie do odwołania można kupić tylko węgiel paczkowany oraz miał węglowy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości