1,6 mln dokumentów zastrzegli Polacy do końca września tego roku. To rekordowy wzrost, który jest efektem m.in. wycieku danych z bazy PESEL.
Dokładnie 1 655 655 dokumentów zastrzegli Polacy do końca września tego roku. To najwyższy wzrost w historii - wynika z raportu System Dokumenty Zastrzeżone. Został on stworzony przez Związek Banków Polskich na podstawie danych przekazanych przez instytucje zrzeszone w nim.
Twórcy raportu podkreślają, że do bazy trafiało statystycznie 425 nowych dokumentów dziennie.
Wyłudzenia
Jednocześnie liczba prób wyłudzeń jest stosunkowo niewielka. W trzecim kwartale tego roku było ich 1552. Próbowano w ten sposób ukraść 64,8 mln zł. Oznacza to, że statystycznie dziennie podjęto niemal 17 prób wyłudzeń na średnio 700 tys. zł. Wzrost liczby zastrzeżeń dokumentów można wiązać m.in. informacjami mówiącymi o tzw. wycieku danych z bazy PESEL, o której informowaliśmy pod koniec sierpnia. Czytaj więcej na ten temat.
Co zrobić?
Jeśli utracimy nasze dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) to należy zastrzec je w banku, a następnie zgłosić się na policję - to drugie w przypadku, kiedy dokonano kradzieży. Należy również zawiadomić gminę lub placówkę konsularną, aby wyrobić nowy dokument.
Osoby, które zorientują się, że zgubiły ważny dokument lub został im on skradziony, a nie dokonają zastrzeżenia narażają się na wyłudzenie kredytu, pożyczki, czy wypożyczenie samochodu na ich nazwisko.
Zobacz. Dlaczego komornicy pobierają miliony numerów PESEL? Rząd: te anomalie to niekoniecznie wyciek (wideo z 30.08.2016)
Zobacz. Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska o sprawie rzekomego wycieku z bazy PESEL (wideo z dnia 30.08.2016)
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl