Polacy kupują wodę w butelkach. Sprawdź, ile na to wydajemy

Z kraju

PixabayWoda butelkowana to jeden z podstawowych produktów w polskich gospodarstwach domowych

Przeciętne gospodarstwo domowe kupiło niemal 220 litrów wody butelkowanej, wydając na ten cel ok. 200 zł - wynika z badania GfK. Zaznaczono, że przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej.

Woda butelkowana to jeden z podstawowych produktów w polskich gospodarstwach domowych. Kategoria wody butelkowanej obejmuje wodę gazowaną i niegazowaną, czystą, smakową oraz funkcjonalną. Od stycznia do grudnia 2016 r., 97 proc. nabywców przynajmniej raz kupiło produkty z tej kategorii.

Kto kupuje mniej?

Jak podaje GfK, biorąc pod uwagę częstotliwość zakupów w tej kategorii, spadek zanotowały gospodarstwa z dużych miast, z osobą prowadzącą gospodarstwo w wieku 30-39 lat oraz gospodarstwa dwuosobowe. Segment wody smakowej i funkcjonalnej (z dodatkami witamin lub minerałów - red.) stanowił w ujęciu ilościowym około 12 proc. zakupów całej kategorii, mniej niż segment wody czystej. Z badania wynika też, że biorąc pod uwagę miejsca zakupu i kanały sprzedaży, to około 18 proc. zakupów dokonano w hipermarketach.

Badanie

Analiza dotycząca zakupów wody butelkowanej powstała na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od ponad 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych.

Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść. Zobacz materiał wideo:

Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay