Podatek od deszczu zapłacą też właściciele mniejszych działek

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
"Polska i Świat" TVN24
Rząd wprowadza podatek od deszczu
TVN24Rząd wprowadza podatek od deszczu

To ważna informacja dla wszystkich, którzy mają działki. Według projektu nowego prawa więcej osób zapłaci tak zwany podatek od deszczu. Wszystko z powodu suszy, której ciągle za mało przeciwdziałamy. Czy podatek coś poprawi? Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Polska ma poważny deficyt wody, a susza doskwiera nam od kilku lat. - Woda, która spada na tereny Polski, bezpowrotnie nam ucieka. Zatrzymujemy tylko 6,5 procent wody - podkreśla prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Przepisy, dzięki którym Polska ma zatrzymać więcej wody przygotowało pięć resortów. Do walki z suszą dorzucą się właściciele działek. - My jesteśmy tak naprawdę zmuszeni do tego, żeby wprowadzać wszelkie możliwe rozwiązania, ponieważ mamy bardzo mało wody, bardzo dużo nam jej odpływa - podkreśla Daca.

Nowy podatek

Dziś tak zwany podatek od deszczu płacą właściciele dużych działek (o powierzchni powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych), które są w większości zabudowane. Plan zakłada, że opłatą zostaną objęci też ci, którzy mają działki powyżej 600 metrów kwadratowych, zabudowane na ponad połowie powierzchni.

Zmiana przepisów w takim kształcie spowoduje, że opłatą zostanie objętych więcej gospodarstw domowych niż dotychczas. Ministerstwo gospodarki morskiej zakłada, że liczba działek objętych zmienianymi przepisami wzrośnie około 20-krotnie. Obecnie opłatą jest objętych około 6,9 tysiąca działek.

- Wodom Polskim nie zależy na tym, żeby te pieniądze do nas trafiały, tylko zależy na tym, żeby stymulować obywateli i przedsiębiorców tak, żeby wykorzystywali różne metody dotyczące retencjonowania wody. Jeżeli będziemy wszyscy retencjonowali wodę, wtedy tej opłaty nie będzie lub będzie bardzo mała - podkreśla Daca.

Dopłaty

Plan zakłada, że kto zbiera wodę, może liczyć na zniżkę. Im więcej wody z nieba trafi np. do beczki, tym niższa będzie opłata. Do urządzeń zatrzymujących wodę dorzuca się między innymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Swoje akcje prowadzą też miasta.

Wody Polskie szacują, że podatek od mniejszych działek w 80 procentach nie będzie dotyczyć domków jednorodzinnych, tylko przedsiębiorców. - Rząd chciałby, przygotowując ustawę, żeby długoterminowo zmniejszyć "betonozę" w naszych miastach - mówi Daca.

Projekt podatku od deszczu dla mniejszych działek jest w konsultacjach. Szef Wód Polskich liczy, że wejdzie w życie w przyszłym roku.

Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: "Polska i Świat" TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości