Z kraju

Pięć tysięcy złotych na start i szybkie podwyżki. Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki

Z kraju

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki
Te kierunki studiów dają najlepsze zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/5

Już za kilka dni pierwsze egzaminy maturalne, a następnie wybór studiów. Zastanawiasz się, jaki kierunek wybrać, by dobrze zarabiać? Na pięć tysięcy złotych brutto tuż po zakończeniu studiów mają szanse absolwenci informatyki. Wysokie wynagrodzenia gwarantują studia techniczne, na drugim biegunie znajdują się kierunki humanistyczne i przyrodnicze.

Najnowszy raport serwisu rekrutacyjnego pracuj.pl wskazuje, że większość osób, które ukończyły studia techniczne czy inżynierskie, rozpoczyna karierę zawodową zgodnie z kierunkiem, w którym się kształciły. Według danych pozyskanych z ankiet wypełnionych na portalu praktycznie każdy absolwent kierunków informatycznych pracuje w obszarze bliskim swojemu wykształceniu.

Również większość osób z wykształceniem budowlanym, bo aż 83 procent, tuż po studiach rozpoczyna pracę w budownictwie. Zgodnie z profilem wykształcenia swoją pierwszą pracę podejmuje także znaczna część prawników i finansistów.

Odmiennie sytuacja kształtuje się w przypadku absolwentów kierunków humanistycznych.

Wśród osób po pedagogice niespełna 20 procent absolwentów pracuje w obszarze edukacja/szkolenia. Osoby kończące psychologię i socjologię chętnie podejmują pracę w kadrach. Niewielu pracowników po dziennikarstwie i komunikacji społecznej rozpoczyna karierę w wyuczonym zawodzie - pracę w tym obszarze rozpoczyna zaledwie 13 procent absolwentów tego kierunku.

Zarobki po studiach

Wybór studiów ma także wpływ na otrzymywane wynagrodzenie.

Najwyższe pensje na start osiągają absolwenci kierunku informatyka. Przeciętne wynagrodzenie dla początkujących pracowników tej specjalizacji wynosi nieco powyżej pięć tysięcy złotych brutto. W grupie pracowników zarabiających powyżej czterech tysięcy brutto na start znaleźli się także absolwenci kierunków: informatyka i ekonometria, elektronika i telekomunikacja, automatyka i robotyka.

Na przeciętne pensje powyżej czterech tysięcy brutto mogą na liczyć również absolwenci zarządzania i marketingu oraz finansów i bankowości.

Przeciętne zarobki brutto dla osób ze stażem pracy do 3 latPracuj.pl

Wśród osób zarabiających przeciętnie powyżej trzy i pół tysiąca złotych brutto na początku kariery zawodowej znajdują się absolwenci kierunków: mechatronika, mechanika i budowa maszyn, matematyka, elektrotechnika oraz specjaliści ds. finansów i rachunkowości.

W gronie najsłabiej zarabiających absolwentów znajdują się osoby z dyplomem ukończenia kierunków przyrodniczych i humanistycznych. Dane serwisu pracuj.pl wskazują, że wśród najgorzej wynagradzanych pracowników z najkrótszym stażem pracy znajdują się osoby po fizjoterapii, turystyce i rekreacji oraz pedagogice.

Przeciętne zarobki brutto dla osób ze stażem pracy do 3 latPracuj.pl

Osoby ze stażem

"Wraz z rozwojem kariery czynnikiem wpływających na wysokość wynagrodzenia, oprócz wybranej specjalizacji, jest doświadczenie. Studenci kierunków technicznych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 800 brutto na start, ale już bardziej doświadczeni pracownicy (3-6 lat doświadczenia) zarabiają przeciętnie 6 000 brutto" - komentuje dane cytowany w komunikacie Artur Kobyliński, ekspert ds. zarobków portalu zarobki.pracuj.pl.

Przeciętne zarobki brutto dla osób ze stażem pracy do 3 latPracuj.pl
Przeciętne zarobki brutto dla osób ze stażem pracy od 3 do 6 latPracuj.pl

Kto może liczyć na podwyżki

W raporcie wyróżniono również kilka specjalizacji, które charakteryzują się znaczącym wzrostem przeciętnej pensji po trzech latach od rozpoczęcia pracy.

W czołówce specjalizacji, w których wraz z doświadczeniem zasadniczo wzrasta pensja, znajdują się przede wszystkim specjalizacje techniczne (elektronika i telekomunikacja, budownictwo, automatyka i robotyka).

Na znaczny wzrost zarobków mogą liczyć również absolwenci psychologii i prawa - podaje serwis.

Przeciętny wzrost pensji specjalistów ze stażem pracy 3-6 latPracuj.pl

Nieco niższe podwyżki - na poziomie około tysiąca złotych brutto - otrzymują absolwenci kierunków: finanse i rachunkowość, informatyka, informatyka i ekonometria, matematyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria środowiskowa czy transport.

Wraz ze wzrostem doświadczenia najwolniej rosną pensje absolwentów kierunków humanistycznych i przyrodniczych. Po trzech latach pracy mogą liczyć na podwyżki nie przekraczające 400 zł brutto. W gronie tym na najmniejszą podwyżkę powinni być przygotowani pracownicy po administracji - 200 zł brutto. W zestawieniu tym lepiej wypadają specjaliści z co najmniej 3-letnim stażem, po kierunkach: rachunkowość, politologia oraz filologia polska. Podwyżki im oferowane to przeciętnie 500 zł brutto.

Przeciętny wzrost pensji specjalistów ze stażem pracy 3-6 latPracuj.pl

Metodologia

Dane zawarte w raporcie opracowano na podstawie 380 tysięcy kwestionariuszy wypełnionych przez użytkowników portalu zarobki.pracuj.pl od stycznia do grudnia 2016 roku.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości