Morawiecki zaprezentował plan na przyszłość. "Jesteśmy na zakręcie historii"

Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju
Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju
TVN24 BiS
Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Narodowej Rady RozwojuTVN24 BiS

- Wierzę, że udało nam się dzisiaj zrobić przynajmniej jeden krok naprzód - powiedział po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju prezydent Andrzej Duda. Jak dodał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, "nie było żadnych poważnych uwag, czy zastrzeżeń". - Każdy czuje, że jesteśmy na takim zakręcie historii, na którym gdzieś trzeba znaleźć nową drogę rozwoju. Droga, którą przeszła polska gospodarka przez ostatnie 27 lat nie może być kontynuowana. Potrzebujemy odnaleźć nowe paliwo do rozwoju - stwierdził Morawiecki.

- Chciałem podziękować panu prezydentowi za możliwość przedstawienia planu na takim forum. Forum Narodowej Rady Rozwoju jest ważne i ciekawe również z tego względu, że jest zróżnicowane zarówno geograficznie jak i branżowo - dodał wicepremier.

Prezydent Andrzej Duda mówił w czasie Narodowej Rady Rozwoju poświęconej "Planowi na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", że powinien on się przyczynić do poprawy jakości życia Polaków.

Kluczowy plan

- Rozpoczęła się realizacja planu, który w sensie politycznym nazwaliśmy "dobrą zmianą". Ta dobra zmiana musi się przekuć na poprawę jakości życia Polaków, co w oczywisty sposób przyczyni się do ograniczenia dramatycznego zjawiska jakim jest bieda. Mam nadzieje, że będzie też jedną z najważniejszych przesłanek zatrzymania w Polsce młodych ludzi, stworzenia dla nich szansy zawodowej i życiowej w naszym kraju - powiedział Andrzej Duda i dodał, że to wielkie i trudne zadanie. - Wymaga przygotowania bardzo spójnej i jasnej koncepcji rozwoju gospodarczego kraju. Faktycznie rozpoczęła się już realizacja tego plany. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił go na Radzie Ministrów, która go zatwierdziła. Ale on oczywiście wymaga przygotowania szczegółowego, czyli wypełnienia tych ram, które do tej pory zostały zarysowane. To kwestia przede wszystkim stworzenia szans inwestycyjnych, lepszych warunków dla przedsiębiorców, a także tego, co można określić mianem rozwoju ukierunkowanego - zaznaczył Duda.

Prezydent mówił, że w ostatnich latach wiele inwestycji w Polsce pochodziło z zagranicy. - To bardzo dobrze, że zagraniczne podmioty u nas inwestują. Chciałbym, aby tak się działo dalej. Aby Polska była nadal terenem atrakcyjnym do tego, aby realizować swoje przedsięwzięcia i rozwój gospodarczy, ale chciałbym, aby dołączył do tego bardzo silny komponent będący impulsem do rozwoju dla polskich przedsiębiorstw - mówił prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że wierzy, że plan Morawieckiego do tego się przyczyni.

Obecny w czasie NRR wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił swój "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Dodał, że ten plan powstał w krótkim czasie, a rząd opracowuje teraz strategię, która będzie w najbliższych 6-8 miesiącach zaprezentowana. Przyznał też, że w ostatnich ćwierćwieczu dużo udało się osiągnąć, ale wiele szans zostało zmarnowanych.

Diagnoza

Morawiecki zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat "najlepszą polityką gospodarczą miał być brak polityki gospodarczej". - Dzisiaj już wiemy, że tak nie jest - dodał.

- Najlepszą polityką gospodarczą jest bardzo skrupulatne i mądre dostosowywanie parametrów gospodarczych do potrzeb i możliwości gospodarki. My, po 27 latach wpadliśmy w swojego rodzaju pułapki, które wiążą się z tym, że wyczerpało się paliwo do naszego rozwoju. To paliwo ekonomiści nazywają prostymi rezerwami. Myśmy te proste rezerwy już wyczerpali w dużym stopniu, więc nawet jeśli pewien sukces był osiągnięty, to był to sukces oparty o te proste rezerwy - powiedział Morawiecki. Wicepremier wśród prostych rezerw wymienił: życie na kredyt. - Czy to jest sztuka rozwijać się na kredyt? To nie jest sztuka rozwijać się z kredytu. Grecja bardzo szybko rozwijała się z kredytu. Była krajem, który rósł najszybciej w Unii Europejskiej między rokiem 2001 a 2007. Jak się to skończyło wszyscy wiemy - powiedział Morawiecki i dodał, że drugim paliwem, które się kończy są oszczędności. - My tych oszczędności nie mieliśmy, wiec nie miało się co kończyć, ale te oszczędności przejadamy. Nie budujemy oszczędności, a one są niesamowicie ważne. Najpierw muszą być oszczędności, a potem inwestycje. W najbliższych miesiącach zaprezentujemy plan budowy oszczędności narodowych. Będą one naszą perspektywę inwestycją. Trzecim paliwem są środki europejskie. One powoli się kończą, bo będziemy osiągać wyższe PKB na mieszkańca. Czwartym paliwem jest nieponoszenie kosztów CO2. Na skutek błędów poprzednich ekip rządowych, my te koszty CO2 będziemy musieli znacząco, mocniej wkomponować w parametry gospodarcze. Następny komponent to renta demograficzna, która też się kończy. Jako jedyny kraj mieliśmy drugi boom (demograficzny - red.) powojenny w końcówce lat 70. i 80. Szóstym paliwem jest zdolność polskich przedsiębiorców do adaptowania rozwiązań technologicznych - mówił Morawiecki.

Morawiecki: zaprezentujemy plan budowy oszczędności narodowych
Morawiecki: zaprezentujemy plan budowy oszczędności narodowychtvn24bis.pl

Pułapki

Wicepremier mówił, że wykorzystywanie tych prostych paliw wpędziło nas w pięć pułapek. - Pierwsza to pułapka średniego dochodu, a drugą pułapka braku równowagi. Dług ma znaczenie ze względu na to, kto ten dług posiada. Są kraje, które są zadłużone w długu publicznych pięciokrotnie bardziej niż Polska, ale nasz dług jest w 60 proc. w rękach zagranicznych. Doprowadziliśmy do wzrostu na kredyt, a ten dług jest w ogromnym stopniu w rękach zagranicy. Aż 66 proc. naszego PKB jest w rękach zagranicy. Trzecią pułapką jest pułapka przeciętnego produktu. Produkt nisko marżowy, brak polskiej marki powoduje, że nie zarabiamy tyle ile wkładamy w to pracy. Za mało myśli ludzkiej władamy w te produkty i w związku z tym nie zarabiamy na nich odpowiednio dużo - tłumaczył Morawiecki. - Czwartą pułapką jest pułapka demograficzna, a piątą słabości instytucji. Polskie państwo jest słabe zwłaszcza wobec silnych, a silne wobec słabych. Nie tak powinno być. Państwo powinno być wyrozumiałe wobec słabszych, a silne wobec silnych jak państwa dojrzałe. Mamy gigantyczne ubytki w podatkach np. VAT, które PwC ocenia na 35-55 mld złotych, a luka w CIT wynosi od 10 od 40 mld zł. Oznacza to, że 3-4 proc. PKB nam umyka - ocenił Morawiecki.

Plan Morawieckiego

W "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wskazano nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Prezydent Andrzej Duda: Rozpoczęła się realizacja planu Morawieckiego
Prezydent Andrzej Duda: Rozpoczęła się realizacja planu MorawieckiegoTVN24 BiS

Autor: msz/gry/km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP