Wielka modernizacja na kolei. "Nowe urządzenia" na 182 przejazdach

[object Object]
Ireneusz Merchel o budowie Kolei Dużych PrędkościTVN24 BiS
wideo 2/2

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały pięć kontraktów wartych w sumie 256,7 mln zł, dzięki czemu zmodernizowane zostaną 182 przejazdy kolejowo-drogowe - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel.

- Na modernizowanych przejazdach zostaną zamontowane nowe urządzenia. Podniesione zostaną kategorie, zostaną zamontowane będą sygnalizacje świetlne czy dodatkowe rogatki. Na zdecydowanej większości zostanie ponadto wyremontowana nawierzchnia, co ma duże znaczenie dla użytkowników dróg - powiedział Merchel.

- Przejazdy położone są na terenie całego kraju. Wybraliśmy te spośród nich, które wymagają najpilniejszych napraw - powiedział.

Zwiększenie szybkości

Merchel zaznaczył jednocześnie, że poza zawartymi we wtorek umowami, setki przejazdów klejowo-drogowych w Polsce jest systematycznie modernizowana, dzięki inwestycjom realizowanym w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Merchel poinformował też, że modernizacja przejazdów pozwoli na zwiększenie szybkości przejazdu pociągów, co wpłynie na skrócenie czasu podróży. Prezes PKP PLK powiedział, że najwięcej, bo 21 skrzyżowań linii kolejowych z drogami zostanie w ramach projektu zmodernizowanych w województwie mazowieckim, a 20 w województwie dolnośląskim. Pierwszą trójkę zamyka województwo małopolskie, gdzie zmodernizowanych zostanie 18 przejazdów. PKP PLK zapowiadają, że realizacja projektu modernizacji 182 przejazdów zakończy się w kwietniu 2020 roku.

PKP PLK podpisały kontrakty w sprawie modernizacji 182 przejazdówPKP PLK

W Polsce jest około kilkunastu tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych.

Kolejne inwestycje

Jednocześnie Merchel poinformował o inwestycjach zakontraktowanych w 2017 roku. - W tym roku przekroczyliśmy już 16 miliardów złotych podpisanych umów w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Do końca tego roku zostały jeszcze ponad dwa miesiące i do tych deklarowanych wcześniej 20 miliardów złotych w podpisanych umowach jesteśmy coraz bliżej - powiedział.

PKP PLK przyjęły wcześniej plan zakładający, że w tym podpiszą umowy o wartości około 20 mld zł. Pierwsze półrocze planowano zamknąć 10 mld zł, ale udało się przekroczyć 11 mld zł. Prezes dodał, że łącznie z umowami podpisanymi wcześniej, to prawie 30 miliardów złotych. - Oznacza to, że blisko połowa Krajowego Programu Kolejowego będzie już w realizacji - stwierdził Merchel. - W tym roku zaplanowaliśmy, że zrealizujemy kontrakty o wartości 5,4 miliarda złotych, a zrealizujemy o wartości około 5,5 miliarda złotych. Zakładamy, że w przyszłym roku przekroczymy 10 miliardów złotych zrealizowanych inwestycji - dodał prezes. Szef PKP PLK mówił też, że do końca tego roku spółka zamierza ogłosić jeszcze przetargi o wartości 3-4 miliardy złotych. Krajowy Program Kolejowy zakłada, że do roku 2023 wydatki inwestycyjne na infrastrukturę kolejową sięgną blisko 67 miliardów złotych.

JAKIE INWESTYCJE DROGOWE I KOLEJOWE ZOSTANĄ ODDANE W 2017 ROKU?

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości