TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod największy bank w Polsce. Ostrzeżenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwo "na paczkę" (wideo z grudnia 2021 r.)
Oszustwo "na paczkę" (wideo z grudnia 2021 r.)TVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwo "na paczkę"

Oszuści przygotowali fałszywą stronę, która ma na celu zainfekowanie telefonów złośliwym oprogramowaniem. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod największy bank w Polsce, PKO BP - informuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Oszuści podszywają się pod PKO BP

W środowym wpisie na Twitterze CSIRT KNF ostrzega internautów, że oszuści podszywają się pod PKO BP i "próbują nakłonić nas do instalacji fałszywej aplikacji mobilnej".

Adres niebezpiecznej strony to: iko.pkobq[.]pl.

"Oszuści na stronie przygotowali także dokładną instrukcję, jak zainstalować aplikację z niezaufanego źródła i jak nadać jej bardzo wysokie uprawnienia. Korzystając z tych uprawnień, złośliwe oprogramowanie może próbować przechwycić wprowadzane na telefonie hasła" - wyjaśnia Piotr Piekutowski z CSIRT KNF.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

CSIRT KNF

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez KNF w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych (OUK). Zespół - jak zaznaczono - realizuje zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa; wspiera Operatorów Usług Kluczowych w obsłudze incydentów poważnych występujących w tych podmiotach, a także prowadzi działania mające na celu analizę pozostałych incydentów, trendów i zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa.

SMS-y i maile od oszustów

W ubiegłym tygodniu PKO BP ostrzegał przed oszustami rozsyłającymi e-maile przypominające o potwierdzeniu transakcji. Do wiadomości jest dołączony załącznik, którego otwarcie może spowodować utratę pieniędzy.

W ostatnich tygodniach zresztą mamy do czynienia z ofensywą cyberprzestępców. Zespół CERT Polska informował, że przestępcy podszywają się pod ING Bank Śląski i rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywego panelu bankowości internetowej.

Ponadto oszuści wysyłali SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości