Produkt Krajowy Brutto Polski urośnie w 2023 roku o 0,1 procent rok do roku, a w 2024 o 3,9 procent rok do roku - przewidują analitycy Goldman Sachs. Prognozują także, że w przyszłym roku stopy procentowe spadną w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Analitycy Goldman Sachs wskazali, że w Europie Środkowo-Wschodniej "sekwencyjna dynamika inflacji znacznie osłabiła się na Węgrzech, w Czechach i w Polsce" oraz w mniejszym stopniu w Rumunii. Spadło także ryzyko uporczywości inflacji. Z uwagi na to eksperci oczekują, że "stopy procentowe gwałtownie spadną w całym regionie CEE-4 w 2024 roku".
PKB Polski w 2023 i w 2024 roku - prognoza Goldman Sachs
Ekonomiści przewidują, że stopy procentowe w Polsce wyniosą w 2024 r. 4,00 proc. W Czechach będą one na poziomie 3,25 proc., w Rumunii 4,50 proc., a na Węgrzech 5,00 proc. Inflacja ma wynieść w Polsce 4,2 proc. w 2024 r. – dodali.
Według prognoz GS, PKB Polski urośnie w 2023 r. o 0,1 proc. rdr, a w 2024 r. o 3,9 proc rdr. W Czechach wzrost PKB wyniesie odpowiednio -0,3 proc. i 2,5 proc., w Rumunii 2,7 proc. i 3,9 proc., a na Węgrzech -0,9 proc. i 3,0 proc.
Zdaniem specjalistów z GS, formowanie nowego rządu w Polsce "może zająć trochę czasu, ale spodziewamy się, że ostatecznym wynikiem będzie trójpartyjna koalicja". Oczekują, że nowy rząd "sygnalizuje powrót do stanowiska bardziej przyjaznego UE i szybkie rozwiązanie kwestii, które opóźniały wypłatę funduszy unijnych".
Goldman Sachs o stopach procentowych
Spodziewają się także, że Narodowy Bank Polski w krótkiej perspektywie będzie prowadził bardziej jastrzębią politykę odnośnie stóp procentowych, ponieważ "głosowania prezesa (NBP Adama) Glapińskiego były znacznie bardziej jastrzębie za rządów Platformy Obywatelskiej".
Adam Glapiński w latach 2010–2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.
"Niemniej jednak, wraz z gwałtownym spadkiem inflacji, nadal spodziewamy się znacznych obniżek stóp procentowych w 2024 roku" – podkreślili eksperci.
Ich zdaniem, deficyt budżetowy prawdopodobnie pozostanie wysoki, ponieważ "zarówno rząd, jak i partie opozycyjne podjęły znaczące zobowiązania wydatkowe podczas kampanii".
Czytaj więcej: Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski >>>
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock