Polska gospodarka wyhamowała. Nowe dane GUS

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes GUS o wzroście PKB Polski w 2022 roku
Prezes GUS o wzroście PKB Polski w 2022 rokuTVN24
wideo 2/9
TVN24Prezes GUS o wzroście PKB Polski w 2022 roku

Polska gospodarka spowolniła. Produkt krajowy brutto (PKB) Polski w 2022 roku wzrósł o 4,9 procent, podczas gdy w 2021 roku było to 6,8 procent - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, o których poinformowano w poniedziałek.

Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes, zakładała wzrost o 4,8 proc. Z kolei szacunki na sam czwarty kwartał wahały się od 0,9 proc. rok do roku do 2,7 proc. rok do roku.

GUS zaznaczył, że "dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w rachunkach narodowych".

PAP/Maciej Zieliński

PKB Polski 2022 - komentarze

Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że "Polska gospodarka zakończyła 2022 r. większa o 4,9 proc.". "Dane GUS wskazują, że był to w dużej mierze efekt wzrostu zapasów. Solidnie rosły też wydatki konsumpcyjne, szczególnie wśród dóbr pierwszej potrzeby. To oczywiście efekt napływu migrantów z Ukrainy" - napisał think tank.

Według prognoz PIE "nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki". W ocenie przedstawicieli think tanku dołek spowolnienia przypadnie na pierwszy kwartał, kiedy wzrost PKB spadnie poniżej 0,5 proc. W kolejnych dwóch wzrost ma być zbliżony do 1 proc.

Według PIE "wzrost gospodarczy zacznie przyśpieszać na koniec czwartego kwartału. Będzie to efekt poprawy koniunktury w Europie oraz ruszenia inwestycji publicznych". Jednocześnie zaznaczono, że "perspektywy są jednak niepewne, a istotnym zagrożeniem jest zastój w budownictwie z uwagi zamrożenie rynku kredytowego".

Ekonomiści Banku BNP Paribas szacują, że ostatnim kwartale 2022 roku tempo wzrostu PKB oscylowało wokół 1,5 proc. rok do roku. "W kolejnych miesiącach czeka nas dalsze spowolnienie dynamiki PKB" - podkreślili.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości