PKB Polski w trzecim kwartale 2022 roku wzrósł o 3,5 procent w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 5,8 procent rok do roku w trzecim kwartale 2022 roku - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w trzecim kwartale o 0,9 procent.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w trzecim kwartale 2022 r. PKB wzrósł o 3,1 proc. rdr.
Pełne dane o PKB w trzecim kwartale GUS poda 30 listopada.
PKB w trzecim kwartale - komentarze
"PKB wyhamował w III kwartale z 5,8 do 3,5% r/r, czyli w zasadzie zgodnie z oczekiwaniami. Szczegóły poznamy za dwa tygodnie - spodziewamy się dużo wolniejszego wzrostu konsumpcji, umiarkowanego wyhamowania inwestycji i ujemnego wkładu zmiany zapasów" - napisali w komentarzu ekonomiści Pekao.
"Polski PKB wzrósł w III kwartale o 3,5% r/r (bardzo blisko naszego szacunku). Zgodnie z oczekiwaniami kwartalna dynamika na plusie (+0,9% SA). Brak technicznej recesji (o ile w ogóle stwierdzenie tego ma znaczenie). Ale i tak będzie wolniej i wolniej. Celujemy w 0,4% w 2023 r." - skomentowali analitycy mBanku.
"Polska gospodarka wzrosła w III kwartale o 3,5 proc. Spodziewamy się umiarkowanego wzrostu wydatków gospodarstw domowych. Szybciej rosną wydatki publiczne oraz prawdopodobnie inwestycje. To efekt nakładów firm przemysłowych, które pomagają redukować zużycie energii. Na wynikach negatywnie ciążyć będzie saldo handlu zagranicznego" - podkreślił Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Według niego "perspektywy dalej są negatywne". "Spodziewamy się, że w IV kwartale wzrost spowolni do około 1,0-1,5 proc. Aktywność przedsiębiorstw przemysłowych będzie słabsza z uwagi na niższy popyt zagraniczny oraz problemy sektorów energochłonnych. Zdecydowanie spowalnia również aktywność na rynku budowlanym – to konsekwencja podwyżek stóp procentowych przez RPP" - dodał.
Ocenił, że w całym 2023 r. wzrost gospodarczy oscylować będzie w okolicach 1,5 proc. "Druga połowa roku powinna przynieść ożywienie wydatków konsumpcyjnych oraz wciąż przyzwoite nakłady inwestycyjne. Głównym ryzykiem jest stan koniunktury w Europie Zachodniej – dotychczasowe prognozy wskazują na odbicie w wakacje. Polska odczuje przedłużające się spowolnienie w państwach UE - zaznaczył Rybacki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Poppy Pix/Shutterstock