Z kraju

Miliony osób dostaną rozliczenie z ZUS. Zakład rozpoczął wysyłkę formularzy

Z kraju

ShutterstockZakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę formularzy PIT-ów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę 9 mln formularzy PIT-ów za 2016 roku. Na przełomie lutego i marca wszyscy adresaci powinni już mieć formularz podatkowy z ZUS - informuje Zakład w środowym komunikacie.

Formularz PIT trafi do wszystkich osób, które w 2016 r. choć przez jeden dzień pobierały świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysyłka rozpoczęła się we wtorek 24 stycznia, a zakończy się z końcem lutego - poinformował zakład.

Wśród wysyłanych formularzy znajdą się: PIT-40A, PIT-11A, PIT-11, PIT-8C.

PIT za 2016 rok

PIT-40A otrzymają osoby, które w 2016 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną.

Z kolei PIT-11A jest wystawiany dla osób, które nie pobierały powyższych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia, ale też do tych, które np. pobierały zasiłek przysługujący z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa.

PIT-11 trafia osób uprawnionych, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej.

PIT-8C jest informacją o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie.

Informacja ZUS

Osoby, które dostaną PIT, mają obowiązek złożenia rocznego zeznania do urzędu skarbowego.

"Osoby, które nie otrzymają deklaracji do 3 marca 2017 r. lub mające wątpliwości do otrzymanego formularza PIT, proszone są o kontakt z placówką ZUS, która wypłacała w 2016 roku świadczenie. W szczególnych przypadkach, uzasadnionych losowo, istnieje możliwość wystąpienia do placówki ZUS wypłacającej świadczenie o wydanie duplikatu formularza PIT" - wskazuje w komunikacie rzecznik prasowy ZUS Wojciech Adrusiewicz.

Jak dodaje w komunikacie, wszyscy, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mają taką możliwość w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT.

W jaki sposób można zmniejszyć zobowiązania względem urzędu skarbowego? Zobacz materiał z lutego ubiegłego roku (05.02.2016):

Nie rozliczyłeś się jeszcze z fiskusem? Sprawdź, jakie przysługują ci ulgi
Nie rozliczyłeś się jeszcze z fiskusem? Sprawdź, jakie przysługują ci ulgiTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości