Będę dbał o interesy Polski w jednej z największych instytucji finansowych. Nie odchodzę z Ministerstwa Finansów. Praca w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) będzie zadaniem uzupełniającym moją funkcję ministerialną, tak jak to jest w przypadku pracy w Komitecie Stałym Rady Ministrów - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.
- Nie, absolutnie nie odchodzę z Ministerstwa Finansów, chciałbym to zdementować. Moje członkostwo w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego można porównać z funkcją w Komitecie Stałym Rady Ministrów czy w Radzie Dialogu Społecznego. To się wiąże z moim stanowiskiem w Ministerstwie Finansów, zostałem tam delegowany jako przedstawiciel ministerstwa – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.
"Nie jest to praca na pełen etat"
W mediach pojawiły się informacje, że Piotr Patkowski rezygnuje z pracy w MF i przechodzi do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
- To jest około dziesięciu posiedzeń rocznie, a więc nie jest to praca na pełen etat. To jest zadanie uzupełniające moją funkcję ministerialną – powiedział Piotr Patkowski.
- Zadaniem członka Rady Dyrektorów jest pilnowanie interesów kraju, który deleguje do rady, a także udział w podejmowaniu decyzji. Jako członek kierownictwa Ministerstwa Finansów mam wiedzę i ogląd, jakie decyzje w obszarze finansów powinny być podejmowane w interesie Polski – powiedział Patkowski.
Jedno z największych źródeł finansowania
Stwierdził, że Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z największych źródeł finansowania polskich projektów infrastrukturalnych i związanych z ekologią.
- Zależy nam na tym, aby EBI nadal finansował działania infrastrukturalne, bo nadal musimy nadrabiać dystans w tej dziedzinie do innych krajów. Ważne są też działania związane z zielonym zwrotem i transformacją energetyczną. Zadaniem Rady Dyrektorów jest podejmowanie decyzji o pożyczkach, gwarancjach udzielanych przez Bank, a także nadzór nad jego poprawnym funkcjonowaniem, zgodnie z postanowieniami unijnych traktatów, statutu banku oraz kierunków nadanych przez jego gubernatorów. Stąd tak ważny jest udział przedstawiciela MF w tym gremium, w którym zasiadają przedstawiciele pozostałych udziałowców banku, czyli wszystkich państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej – powiedział wiceminister finansów.
Patkowski przypomniał, że poprzednio reprezentantem Polski w Radzie Dyrektorów EBI był Piotr Nowak, który z końcem ubiegłego roku zrezygnował z funkcji wiceministra finansów. Zrezygnował także z funkcji w EBI.
Jak dodał, za udział w posiedzeniach przysługuje jedynie stała dieta oraz świadczenie na pokrycie kosztów zakwaterowania i podróży.
Kim jest Piotr Patkowski?
Patkowski został powołany na wiceministra finansów w kwietniu 2020 roku. Jak informował wówczas resort, Patkowski ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym Mateusza Morawieckiego, kiedy ten był jeszcze wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów.
Następnie był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego. Pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na początku 2020 r. został mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji.
Wątpliwości niektórych polityków opozycji budził wiek Patkowskiego, który urodził się w 1991 roku. Szerokim echem odbiła się też jego wypowiedź z listopada ub.r. Wiceminister ocenił wówczas, że konsumenci nie odczuli bezpośrednio w swoich kieszeniach skutków epidemii.
- Ta wypowiedź dyskwalifikuje go z funkcji, którą pełni - stwierdziła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - To jest dramat, że tacy ludzie odpowiadają za finanse państwa - dodał Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Europejski Bank Inwestycyjny
EBI jest instytucją Unii Europejskiej, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. Komitet zarządzający EBI to organ wykonawczy banku, w skład którego wchodzą prezes i ośmiu wiceprezesów; zarządza bieżącym funkcjonowaniem banku. Rada Gubernatorów - składa się z ministrów finansów 27 państw członkowskich UE - powołuje członków komitetu zarządzającego. Określa ona ogólną politykę kredytową banku.
mp/ToL
Źródło: PAP