Z kraju

Nowe dowody osobiste. Sto tysięcy blankietów na początek

Z kraju

Okoński: e-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacjitvn24
wideo 2/5

Sto tysięcy blankietów dowodów osobistych, które posłużą do druku nowych e-dowodów trafiło do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwsze e-dowody będą wydawane 4 marca 2019 roku.

"Zgodnie z harmonogramem projektu Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) przekazała Centrum Personalizacji Dokumentów (CPD) MSWiA 100 tys. blankietów dowodów osobistych, które posłużą do personalizacji nowych e-dowodów. Oznacza to, że zasadnicza część prac po stronie PWPW została wykonana, a blankiet nowego dowodu osobistego jest już gotowy" – czytamy w komunikacie.

Trwają testy

MSWiA poinformowało, że "obecnie trwają testy integracyjne rozwiązania dostarczonego przez PWPW z częścią wytwarzaną przez podległy Ministerstwu Cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki". PWPW przekazała CPD MSWiA także urządzenia, które są niezbędne do personalizacji dokumentów. Blankiety zostały wdrożone do masowej produkcji. Partia przekazana w piątek stanowi pierwszą pulę dowodów osobistych, które będą wydawane od 4 marca 2019 r. Wydział prasowy MSWiA wskazał, że "realizacja e-dowodu to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 r., którego niezakończenie w terminie groziło koniecznością zwrotu do Unii Europejskiej kwoty blisko 150 milionów złotych".

Awers nowego dowoduMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Rewers nowego dowoduMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock