Spółka zależna Polskiego Holdingu Nieruchomości, którego większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, kupiła pięciogwiazdkowy warszawski hotel Regent. Wartość transakcji to 130,5 miliona złotych – podano w komunikacie.
PHN przekazał, że spółka zależna PHN Property Management "zawarła z syndykiem masy upadłości Cosmar Polska Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...) funkcjonującej pod nazwą handlową Regent Warsaw Hotel".
Jak wyjaśniono, po przejęciu PHN PM zamierza kontynuować działalność hotelową Regent Warsaw Hotel.
Dodano, że "skutkiem zawarcia umowy jest wygaśnięcie hipotek ustanowionych na nieruchomościach". "Cena sprzedaży ZCP została ustalona w wyniku aukcji przeprowadzonej w dniu 23 grudnia 2020 r. na kwotę 130 500 000 zł" – napisano w komunikacie.
Dodano, że oprócz Polskiego Holdingu Nieruchomości akcjonariuszem PHN PM jest również Polski Holding Hotelowy Sp. z o.o., który jest mniejszościowym udziałowcem i operatorem hotelu.
Mniej niż wyznaczył syndyk
- Sugestie, które pojawiły się w ostatnich dniach, między innymi w mediach społecznościowych, jakoby PHH i PHN wykorzystywały pandemię do przejęcia obiektu za bezcen są kompletnie bezpodstawne – mówił pod koniec grudnia 2020 roku prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu w rozmowie z PAP.
Dodał wówczas, że spółka PHN PM utworzona przez Polski Holding Hotelowy (100 proc. udziałów Skarbu Państwa) oraz Polski Holding Nieruchomości (75 proc. udziałów Skarbu Państwa) wygrała licytację na przejęcie hotelu Regent Warsaw Hotel.
Cristescu nie podał wtedy wartości transakcji, ale wyjaśnił, że była ona niższa niż 145 milionów złotych, wyznaczone przez syndyka masy upadłościowej. Zaznaczył, że spółka ta ogłosiła upadłość już w 2018 roku, a decyzja o wspólnym udziale w licytacji PHH i PHN zapadła w pierwszym kwartale 2020 roku, czyli wówczas, gdy nikt jeszcze nie przewidywał, jakie będą skutki gospodarcze rozpoczynającej się pandemii COVID-19.
Polski Holding Hotelowy i Polski Holding Nieruchomości
Obecnie do PHH należy 28 hoteli. W portfelu holdingu znajdują się m.in. trzy hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Chopina – Renaissance Warsaw Airport Hotel, Courtyard by Marriott Warsaw Airport i Hampton by Hilton Warsaw Airport. Do spółki należą również hotele zlokalizowane bezpośrednio przy portach lotniczych w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Rzeszowie, czyli Hampton by Hilton Gdańsk Airport, Moxy Katowice Airport, Moxy Poznań Airport oraz Holiday Inn Express Rzeszów Airport. Do PHH należy także wypoczynkowo-konferencyjny obiekt Best Western Hotel Jurata na Półwyspie Helskim, dwa obiekty hotelowe: Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence oraz Hotel Kopernik w Olsztynie.
W 2019 roku Polski Holding Hotelowy objął całość udziałów spółki PHH Hotele (dawniej Agencji Mienia Wojskowego), w której znajduje się 13 obiektów hotelowych – Cassubia, Royal, Huzar, Reymont, Ikar, Iskra, Hetman, Kapitan, Rycerski, Kopernik, Belwederski, Mazowiecki oraz Wieniawa. W tym samym czasie do Grupy Kapitałowej dołączone zostały 2 spółki: Gliwicka Agencja Turystyczna, do której należą 2 obiekty hotelowe – Zagroń i Zamek w Lesku oraz Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych z Hotelem Katowice. W perspektywie kilku lat Polski Holding Hotelowy ma zarządzać kilkudziesięcioma hotelami. Jak powiedział PAP Cristescu, w przyszłym roku takich obiektów ma być ok. 50.
Polski Holding Nieruchomości z kolei jest jednym z największych w Polsce podmiotów zajmujących się nieruchomościami komercyjnymi w sektorach biurowym, handlowym i logistycznym. Portfel Grupy obejmuje około 153 nieruchomości o wartości 3 mld zł głównie w Warszawie oraz największych regionalnych miastach, m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi i Wrocławiu. Od 13 lutego 2013 roku PHN jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Forum