TVN24 Biznes | Z kraju

Łatwiejsze podróżowanie po Unii Europejskiej. Wiceminister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki o certyfikatach szczepionkowych
Morawiecki o certyfikatach szczepionkowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o certyfikatach szczepionkowych

Od 1 czerwca Polska będzie mogła podłączyć się do systemu Unijnych Certyfikatów Covid. Chodzi o tak zwane paszporty covidowe, czasem nazywane też szczepionkowymi - to one mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej podczas pandemii. System ma w pełni działać w krajach Wspólnoty od 1 lipca - wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

- We wtorek sprawdzano naszą gotowość do podłączenia do systemu Unijnych Certyfikatów Covid. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu, czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi Unii Europejskiej i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich - powiedziała wiceminister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Zgodnie z planem"

Jednocześnie zaznaczyła, że test wykazał, iż Polska jest gotowa technicznie do wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid, które będą uławiać przemieszczanie się w strefie Schengen w dobie epidemii. Zaznaczyła, że nie można tego traktować jako ograniczenie praw do przemieszczania się, a jedynie jako pewną dogodność, z której każdy obywatel, po spełnieniu określonych warunków, może skorzystać.

Osoby z paszportem covidowym mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja, testy.

- Zgodnie z planem, od 1 czerwca, Polska będzie gotowa, by podłączyć się już do systemu - zapewniła.

Wytłumaczyła też, że od 1 czerwca polskie kody QR oprócz informacji o tym, czy osoba jest zaszczepiona, będą uwzględniać również informacje, czy jest (ona) ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny test diagnostyczny pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

Z praktycznego punktu widzenia - jak wyjaśniła wiceminister - Unijny Certyfikat Covid to nic innego jak kod QR i unikatowy identyfikator ułatwiający weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Kod QR dostępny będzie - tak jak do tej pory - w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl), w mobilnych aplikacjach mojeIKP lub mObywatel, czyli w tzw. cyfrowym portfelu. Otrzymać go możemy również w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień.

Specjalna aplikacja

Cyfrowy Certyfikat Covid w czasie kontroli będzie skanowany; sprawdzany będzie też unikatowy identyfikator.

- Odpowiednie służby będą miały specjalną aplikację "Zaszczepieni", która będzie odczytywać kody QR, by zweryfikować, czy osoba okazująca kod spełnia wymogi epidemiologiczne określone w danym kraju. Jednym słowem, czy jest bezpieczna i spełnia wymagania, by przekroczyć granicę danego kraju Unii Europejskiej - powiedziała.

Wiceminister zauważyła też, że aplikacja "Zaszczepieni" pozwala na odczyt zgodny z ujednoliconymi wymogami technicznymi kodów wydawanych przez inne państwa członkowskie.

Zaznaczyła, że warto jednak pamiętać, że przez miesiąc - czyli faktycznie do 1 lipca - nie wszystkie kraje UE mogą być do tego ujednoliconego systemu podpięte. Dodała, że stosowne rozporządzenie wprowadzające podstawę prawną dla transgranicznego użycia systemu ma wejść w życie od 1 lipca, z sześciotygodniowym okresem stopniowego przyłączania krajów, które wymagają więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia unijnego zaświadczenia COVID-19 17 marca 2021 roku.

KE potwierdziła też, że centralna infrastruktura informatyczna będzie technicznie gotowa już 1 czerwca. Od tej daty rozpocznie się okres przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw członkowskich, który zakończy się uruchomieniem systemu we Wspólnocie 1 lipca 2021 r.

We wtorek po zakończeniu szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jesteśmy gotowi, aby nasze dokumenty medyczne były honorowane w całej Europie. - Chcę, by polscy obywatele mieli prawo do podróżowania po Europie, a niestety niektóre kraje mogą tego odmówić - wyjaśnił.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości