Partia popularnego leku na przeziębienie wycofana z aptek

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Barczyk: w leczeniu COVID-19 w szpitalu nie ma różnic w stosowaniu placebo i amantadyny (wypowiedź z 11 lutego 2022 roku)
Prof. Barczyk: w leczeniu COVID-19 w szpitalu nie ma różnic w stosowaniu placebo i amantadyny (wypowiedź z 11 lutego 2022 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Prof. Barczyk: w leczeniu COVID-19 w szpitalu nie ma różnic w stosowaniu placebo i amantadyny (wypowiedź z 11 lutego 2022 roku)

Partia Febrisanu stosowanego przy objawach przeziębienia i grypy decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego została wycofana z aptek. Urząd wyjaśnił, że nie ma pewności, czy "części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych".

Partia Febrisanu wycofana z aptek

GIF poinformował w czwartek o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju partii produktu leczniczego Febrisan. Inspektorat nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Jak poinformowano w uzasadnieniu do decyzji, do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od wytwórcy Orifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o "o wyniku poza specyfikacją (OOS) w długoterminowych badaniach stabilności dla produktu leczniczego Febrisan (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum), (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący, seria 100401, termin ważności 04.2023".

"W punkcie czasowym 12 miesięcy zidentyfikowano przekroczenie dla parametru zawartość paracetamolu oraz zawartość kwasu askorbowego" - wyjaśniono.

Brak pewności w sprawie substancji czynnych

Jak dodano, przesłane przez wytwórcę produktu leczniczego wyniki postępowania wyjaśniającego wskazują, że przedmiotowa seria jest jednocześnie serią walidacyjną, a przekazane do badań stabilności opakowania były obarczone wyżej wymienioną wadą.

"Skierowanie do badań stabilności 3,6 kilograma końcówki serii nie daje pewności, że pozostałe części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych" - uznał GIF.

Szczegóły dotyczące produktu:

Febrisan, (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący numer serii: 100401 termin ważności: 04.2023 podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości