Paliwo na stacjach wciąż drożeje. Sprawdź, o ile

Z kraju

tvn24W zależności od stacji ceny rosły od kilku do nawet 20 groszy na litrze

Ceny paliw na stacjach rosną kolejny tydzień z rzędu. Skala podwyżek jest niemal identyczna jak w poprzednim tygodniu. Średni poziom cen benzyny w skali tygodnia wzrósł o 8 groszy na litrze, a oleju napędowego o 12 groszy na litrze. W sumie od początku lutego ceny benzyny są wyższe o 19 groszy na litrze, a oleju napędowego o 28 groszy na litrze - podaje MB Reflex.

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy średnio 4,49 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 4,73 zł, oleju napędowego – 4,59 zł/l, autogazu – 1,91 zł/l.

Jakie ceny?

W zależności od stacji ceny rosły od kilku do nawet 20 groszy na litrze. Wyższe podwyżki notowaliśmy dla oleju napędowego niż dla benzyny. Dzisiaj średnio za litr diesla kierowcy płacą o 10 groszy więcej niż za litr benzyny bezołowiowej 95. Taniał tylko autogaz. Średnio o 4 grosze na litrze, do poziomu 1,91 zł/l. To wyhamowanie tempa spadku cena na stacjach jest zapowiedzą zmiany kierunku cen LPG na stacjach. O ile o pierwszych zwyżkach cen hurtowych gazu propan – butan pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu, to ich kontynuacja będzie przyczyniała się także do wzrostu cen na stacjach. Może on nastąpić na przełomie lutego i marca.

Kolejna podwyżka

Po weekendowych obniżkach cen na stacjach, sięgających kilku gr/l, w ostatnim tygodniu lutego ceny z dużym prawdopodobieństwem wzrosną ponownie powyżej poziomu z tego tygodnia. Może być to wzrost średnio o 7 – 10 gr/l benzyny i oleju napędowego. Ceny autogazu na większości stacji powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Ceny wszystkich rodzajów paliw są niższe niż przed rokiem odpowiednio dla: benzyny 95 o 82 gr/l, oleju napędowego o 76 gr/l i LPG o 75 gr/l. Analizując bieżący poziom cen z sytuacją sprzed roku poprawia się sytuacja kupujących autogaz, za litr paliwa płacą oni ponad 28 mniej niż przez rokiem.

Jest drożej

W przypadku benzyny i oleju napadowego korzyści są nieco mniejsze. Za te paliwa płacimy bowiem około 15 proc. mniej niż przed rokiem. Zmiany z ostatnich dwóch tygodni najbardziej dotykają posiadaczy diesli. Olej napędowy, który od początku lutego zdrożał o 28 groszy na litrze, jest już średnio 10 groszy na litrze droższy od benzyny 95. Po raz ostatni dokładnie taką różnicę zanotowaliśmy na stacjach na początku marca 2012 roku.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24